Zdjęcia i pliki w chmurze

Chmura, czyli inaczej popularny dysk wirtualny to miejsce w sieci, na które możemy wgrywać różnego rodzaju pliki i korzystać następnie z nich online lub pobierać je na inne urządzenia. Pojęcie to coraz częściej pada w różnych kontekstach np. bonusów, jakie otrzymamy czy współdzielenia plików w firmie. W rzeczywistości “chmura” posiada bardzo wiele zalet, jest prosta w obsłudze i potrafi znacznie zwiększyć komfort pracy czy korzystania z domowych multimediów. To tylko niektóre zalety, jakie ma “chmura”, a poniżej prezentujemy też jej działanie oraz podpowiadamy czy warto z niej skorzystać.

Dysk wirtualny — Czym jest chmura?

Dyski wirtualne, czyli popularne chmury to przestrzenie w internecie, na których możemy wgrywać swoje pliki. Mamy do nich dostęp z każdego miejsca na świecie z internetem. E-dyski są dostępne w postaci serwisów internetowych. Gdy chcemy skorzystać z takiego dysku, wystarczy wejść na taki portal, wgrać plik lub go pobrać. Są one przeważnie darmowe, choć oferowane są też często dodatkowe płatne pakiety, dzięki którym możemy np. zwiększyć pojemność takiego dysku. W chmurze przechowywać możemy różne rodzaje plików takie jak pliki tekstowe, pdf, zdjęcia, muzykę, video czy spakowane foldery. Dyski wirtualne oferują największe marki z branży IT takie jak Google czy Microsoft, ale i również marki, które zajmują się jedynie oferowanej powierzchni dyskowej. Korzystanie z wirtualnego dysku nie wymaga posiadania specjalnego sprzętu. Bez problemu możemy obsługiwać taki dysk przy pomocy standardowej wyszukiwarki internetowej, z której korzystamy na co dzień, gdy przeglądamy internet. Wirtualne dyski oferowane np. przez Google dostępne są na wiele różnych systemów takich jak Windows, czy Android. Dzięki temu możemy np. wgrać z komputera kilka utworów muzycznych, a następnie pobierać je i odsłuchiwać na komputerze.

Szybkość wgrywania i pobierania danych nie zależy od jakości naszego sprzętu a od prędkości internetu. Jeśli używamy internetu szerokopasmowego, nie powinniśmy jednak mieć problemu z komfortowym wgrywaniem nawet dużych objętościowo filmów czy folderów ze zdjęciami. Dyski wirtualne to również dobre miejsce do przechowywania kopii zapasowych ważnych dokumentów na wypadek np. uszkodzenia fizycznego sprzętu – komputera czy pendrive-a.

Chmura — czyli jak działa wirtualny dysk w praktyce

Działanie chmury jest bardzo proste i nie wymaga wykonywania specjalnych czynności. Wirtualne dyski dostępne są głównie na stronach internetowych konkretnych marek, które je oferują. Aby z nich skorzystać, wystarczy utworzyć darmowe konto w usłudze i zalogować się na nie. Jeśli jesteśmy już w serwisie wirtualnego dysku możemy wgrywać, pobierać lub edytować treści. Wgrywanie odbywa się jak typowe ładowanie zdjęć czy materiałów i polega na kliknięciu odpowiedniego przycisku — np. “WGRAJ” i wybraniu konkretnego pliku z komputera. Po chwili uploadu plik znajduje się już na naszym wirtualnym dysku. Choć różne marki działają nieco inaczej, to główna zasada działania jest taka sama. Do wgranego pliku mamy dostęp z dowolnego miejsca na świecie, jeśli zalogujemy się do serwisu www. Plik możemy go również udostępniać lub edytować. Najpopularniejsze e-dyski oferują możliwość edytowania go online bez pobierania na komputer np. dokumentów tekstowych.

Dysk wirtualny może mieć też formę skrótu zainstalowanego np. na pulpicie w komputerze. Jeśli wgramy dany plik do folderu wirtualnego dysku będzie on znajdował się fizycznie na serwerze www, ale będziemy mogli go dowolnie pobiegać na pulpit (swój komputer).
Dyski są dostępne w różnych rozmiarach w zależności od marki, jaka je oferuje np. 10 GB.

Zalety jakie oferuje chmura

Przechowywanie plików chmurze ma bardzo wiele zalet, z których możemy korzystać w różnych sytuacjach. Pierwszą z nich jest ogólna dostępność samego pliku. Po wgraniu pliku tekstowego, dokumentu czy nagrania jest ono dostępne dla nas 24h/7 w każdym miejscu, gdzie jest internet. Obecnie możemy korzystać z pliku, jadąc pociągiem na telefonie, będąc w pracy czy przekazać link do niego osobie, która znajduje się na innym kontynencie. Brak fizycznego przenoszenia plików sprawia, że możemy taką funkcjonalność wykorzystywać również do pracy — wykonując część zadania np. w domu, część w pracy a część w hotelu podczas podróży służbowej. Nie musimy również borykać się z przenoszeniem fizycznych nośników i ich dostosowaniem do różnych urządzeń. Znacznie łatwiej jest znaleźć dzisiaj zasięg internetu niż odpowiednią końcówkę, złącze czy odtwarzacz — co czasem bywa problematyczne. Nieograniczona jest także powierzchnia dyskowa. Dzięki dużym pakietom czy możliwości wykupienia dodatkowej przestrzeni możemy w ten sposób przechowywać bardzo duże ilości danych.

Sama chmura również jest prosta w obsłudze. Aby jej używać, nie trzeba znać się na nowych technologiach czy informatyce. Wiele dysków internetowych jest darmowych, a w zamian za małą opłatą, możemy uzyskać dostęp do bardzo pojemnego dedykowanego miejsca w sieci.

Czy i kiedy warto z niego korzystać?

Z chmury, czyli dysków wirtualnych z pewnością warto skorzystać w wielu sytuacjach. Pierwszą z nich jest biznes i praca. W ten sposób możemy bardzo szybko udostępniać plik współpracownikom, edytować je, po czym samodzielnie ich używać. Dyski takie są bezpieczne oraz poręczne. Z miejsca w chmurze możemy korzystać też w celach rozrywki np. podczas wspólnego oglądania filmów z rodziną. Nie musimy w takiej sytuacji przechowywać ich na fizycznych nośnikach i gospodarować miejsca na ich przetrzymywanie. W ten sposób możemy archiwizować filmy, materiały rodzinne czy zdjęcia z wakacji. Chmura pomaga również w nauce i może być wykorzystywana w celach edukacyjnych. Dzielenie się materiałami czy wykonywanie zadań dzięki chmurze będzie dużo prostsze.

Wirtualne dyski są też bardzo pomocne przy zwykłym korzystaniu z komputera. Każdy z nas z pewnością doświadczył problemu kończącego się miejsca na dysku komputerowym i stanął przed decyzją – który plik skasować. Chmura może służyć zatem zarówno jako główne miejsce do przechowywania danych, ale też i jako dodatkowy dysk na komputerze, na który wgramy w razie potrzeby konkretne materiały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here