BLIK – Czym tam właściwie jest ten coraz popularniejszy system płatności?

0
1512

BLIK to system płatności i zarządzania swoim kontem poprzez aplikację mobilną banku. Coraz więcej osób korzysta właśnie z BLIKa, wypłacając pieniądze ze swojego konta w bankomacie przy pomocy kodu czy płacąc nim za zakupy w sieci. Bez wątpienia stał się on tuż obok kart kredytowych i przelewów trzecim najpopularniejszym sposobem dokonywania płatności i zarządzania swoimi pieniędzmi. Jego używanie jest bardzo proste, poręczne i bezpieczne, a nie są to wszystkie plusy, jakie prezentuje nam BLIK. Wiele osób zastanawia się, czy skorzystać z tego sposobu płatności widząc np. reklamy w tv lub ikonę BLIK w bankomatach. Poniżej prezentujemy ten system płatności, odpowiadamy na pytanie – czym jest BLIK, jak działa, jak z niego skorzystać i jakie posiada zalety.

BLIK — czym on jest ?

BLIK to mobilny system płatności i obsługi konta. Dzięki niemu — obecnemu w aplikacji bankowej możemy zarządzać swoimi pieniędzmi na koncie bankowym. BLIK generuje specjalny 6 cyfrowy kod, który możemy wpisywać do banku lub podawać na stronach płatności a po zatwierdzeniu transakcji konkretna suma pieniędzy znika z konta. Obecnie wszystkie największe banki udostępniają swoim klientom możliwość korzystania z BLIKa. Jest to darmowa usługa, za którą nie trzeba dodatkowo płacić. W ramach bankomatów danej marki możemy wypłacać pieniądze bez prowizji oraz w zależności od oferty konta również w bankomatach innych banków. Poprzez BLIKa możemy wypłacić pieniądze ze swojego konta, wpłacać je na nie, dokonywać płatności w internecie, płacić nim w punktach stacjonarnych oraz generować CZEK BLIK. Ten ostatni możemy przekazywać jako substytut papierowego czeku i pozwolić, aby znajomy lub członek rodziny, który go otrzyma, mógł wypłacić określoną sumę z naszego konta bankowego.

Praktyczne korzystanie z BLIKa

Korzystanie z BLIKa w praktyce jest bardzo proste. Pierwszą i najpopularnie
jszą czynnością jest wypłacanie pieniędzy z bankomatu. W takim celu należy podejść do bankomatu oraz wybrać na ekranie opcję BLIK WYPŁATA lub BLIK WPŁATA. Po zaznaczeniu odpowiedniej opcji będziemy musieli podać sumę, jaką chcemy wypłacić lub płacić i podać kod BLIK. W tym celu wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej oraz wybrać opcję GENERUJ BLIK. Ukaże się nam wtedy 6 cyfrowy kod ważny 2 minuty. W tym czasie wystarczy przepisać kod w bankomacie i potwierdzić całą transakcję kodem pin w aplikacji. Cała operacja trwać może ok. 30 sekund i być bardzo komfortowa. W aplikacji możemy również wygenerować CZEK BLIK na konkretną sumę w postaci 9 cyfrowego kodu i przekazać go innym. Jego ważność to od kilku nawet do kilkudziesięciu godzin.

Jak mogę z niego skorzystać?

Jeśli zdecydowaliśmy się i chcemy skorzystać z BLIKa, nie powinniśmy mieć z tym większego problemu. Obecnie wszystkie największe banki dają taką możliwość. W tym celu wystarczy udać się na stronę banku i odszukać link do aplikacji mobilnej. Gdy odnajdziemy taką sekcję lub sekcję odnośnie BLIKa — będziemy mogli zainstalować aplikację bankową na swoim smartfonie. Jeśli to zrobimy lub już mamy taką aplikację możemy aktywować BLIKa. Powinien mieć swoją zakładkę w aplikacji, a cały proces odbywa się jednym kliknięciem. Po tej czynności BLIK jest już gotowy do użytku. Jeśli jakaś czynność np. instalacja aplikacji czy aktywowanie BLIKa jest zbyt skomplikowane, możemy poprosić o pomoc np. doradcę banku. Osoba taka z pewnością będzie wiedziała jakie opcje wybrać i jak aktywować ten system. Warto również pamiętać o ustawieniu limitów np. dziennych wypłat czy o zapamiętaniu kodu pin do aplikacji, którym będziemy potwierdzali transakcje. Pierwszą wypłatę warto zrealizować w bankomacie banku, w którym posiadamy konto i wypłacić oraz wpłacić małą sumę pieniędzy np. 50 zł, aby sprawdzić, czy BLIK działa poprawnie.

Zalety, korzyści i plusy BLIKa

Korzystanie z BLIKa to przede wszystkim liczne zalety i korzyści. Bardzo rzadko w bankowości o jakimkolwiek elemencie można mówić tak pozytywnie, ale sam BLIK jest bardzo pomocny. Pierwszą zaletą jest poręczność tego systemu płatności i obsługi konta. Dzięki niemu możemy bez karty kredytowej czy udawania się do oddziału banku wypłacić pieniądze lub je wpłacać na nasze konto bankowe. Nie musimy pamiętać o zabraniu ze sobą kart płatniczych lub dowodu osobistego. Możemy zrobić to przy pomocy telefonu, który i tak przeważnie mamy przy sobie. Samo wypłacanie pieniędzy w bankomacie jest bardzo szybkie i proste. Nie musimy wykonywać skomplikowanych czynności a jedynie przepisać 6 cyfrowy kod. Dużym plusem jest również bezpieczeństwo tego systemu płatności. BLIKa nie da się skopiować, podrobić czy ukraść. Jest on ważny 120 sekund, a wykorzystywany jest znacznie szybciej przez nas. Dzięki temu nawet jeśli złodziej wejdzie w posiadanie naszego kodu — np. go podpatrzy, nie będzie mógł nas okraść. Również w przypadku kradzieży telefonu przestępca nie będzie znał kodu pin, którym należy wejść do aplikacji i potwierdzić transakcję.

BLIK staje się również coraz bardziej popularny i umożliwia płacenie w coraz większej ilości miejsc. Obecnie zdecydowana większość bankomatów ma opcje wypłaty/wypłaty BLIK. Możemy również nim płacić rachunki w internecie np. za faktury od operatorów telefonii komórkowej lub dokonywać płatności w sklepach internetowych. W coraz większej ilości stacjonarnych miejsc pojawia się też możliwość opłacenia kodem BLIK za danie w restauracji czy zakupy w zwykłym sklepie. Płacąc BLIKiem — szczególnie w internecie nie podajemy swoich wrażliwych danych oraz nie umożliwiamy np. skopiowanie naszej karty płatniczej przestępcom.

Nie bój się! Przetestuj BLIKa!

Jeśli zastanawiamy się nad skorzystaniem z BLIKa, zdecydowanie warto to zrobić. Nie jest on zobowiązujący, w obrębie bankomatów banku jest w pełni darmowy a aktywować go i dezaktywować możemy w mgnieniu oka. Nawet jeśli nie przypadnie nam do gustu, będziemy mogli z niego bardzo szybko zrezygnować. Po kilku wpłatach i wypłatach pieniędzy w bankomacie lub opłaceniu rachunku w czasie rzeczywistym bez oczekiwania na zaksięgowanie się np. przelewu, na pewno polubimy ten system płatności i będziemy korzystali z niego nadal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here