Praca

Rozmowa kwalifikacyjna to drugi etap procesu rekrutacyjnego i starania się o pracę. Po wstępnej selekcji, jako kandydaci spełniający minimalne wymagania jesteśmy zapraszani na osobistą rozmowę, aby móc dać się poznać i zaprezentować bezpośrednio. Jest to doskonały moment, aby przedstawić się w dobrym świetle, stworzyć profesjonalny wizerunek i przekonać pracodawcę, że to właśnie my jesteśmy idealnymi kandydatami na to stanowisko. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy rozmowy kwalifikacyjnej, podpowiadamy jak się ubrać, zachowywać oraz jak zaprezentować swój wizerunek, aby był odbierany pozytywnie. Podajemy też kilka cennych wskazówek, które pozwolą nam jeszcze bardziej wyróżnić się na tle konkurencji i zaprezentować jeszcze lepiej niż inni kandydaci. Szczegóły poniżej.

Korespondencja i umawianie się na rozmowę kwalifikacyjną

Pierwszy etap rozmowy kwalifikacyjnej rozpoczyna się na dużo przed wejściem do gabinetu rekrutanta i ma swój początek tuż po przekazaniu nam informacji, iż przeszliśmy do kolejnej fazy rekrutacji. Gdy zapadła decyzja o zaproszeniu nas na rozmowę kwalifikacyjną już wtedy powinniśmy rozpocząć pracowanie na “swoje nazwisko” i tworzenie dobrego pierwszego wrażenia. W zdecydowanej większości osoby, które rozpatrywały nasze cv, są też z nami w kontakcie i to z nimi ustalamy termin rozmowy czy szczegóły spotkania. Nawet jeśli de facto tę czynność wykonuje sekretarka, nigdy nie mamy pewności, że jest to właśnie ona, a i w takiej osobie warto wzbudzić pozytywne emocje i pozyskać sojusznika. Jeśli otrzymamy informację, że zostajemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, należy odpisać stosowną wiadomość, iż dziękujemy za otrzymanie zaproszenia i pożegnać się słowami “do zobaczenia” lub “do widzenia 12 maja”. Takie drobne zwroty grzecznościowe pozwolą już na wstępie wyrobić sobie pewną opinię u rekrutera i zapaść mu w pamięci.

Aby zrobić to jeszcze bardziej, mając do wyboru termin rozmowy, warto umówić się jako pierwsza lub ostatnia osoba. Będąc pierwszym lub ostatnim, zapadamy najbardziej w pamięci rekruter według badań naukowych. Kolejne osoby są np. porównywane do pierwszego kandydata i jest im nieco trudniej “przebić” im swoją osobą pierwszego kandydata. Ostatni kandydat jest zaś traktowany nieco bardziej przyjaźnie, gdyż przed rekruterem nie ma już kolejnych rozmów, a podświadoma presja podpowiada mu aby wybrać tę osobę jeśli spełnia ona warunki, gdyż nie będzie już nikogo lepszego.

Ubiór i wygląd zewnętrzny

Zanim pojawimy się osobiście w biurze, warto przygotować odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to ważny element, gdyż po raz kolejny pozwala wyrobić dobre zdanie o nas bez względu na naszą wiedzę merytoryczną czy konkretne umiejętności. Powinniśmy wyglądać nienagannie, schludnie i odpowiednio do sytuacji. Warto zadbać o najdrobniejsze szczegóły takie jak wizyta u fryzjera czy dobranie najlepiej leżących ubrań. Warto też dowiedzieć się jak ubierają się do pracy osoby z danej branży/firmy i zastosować podobny styl. Ubranie garnituru na rozmowie kwalifikacyjnej na budowie czy jeansów i t-shirtu podczas spotkania o funkcję biurową nie zrobią najlepszego wrażenia. Nie powinniśmy również szokować, czy ryzykować ze swoimi stylizacjami a postawić bardziej na sprawdzone, standardowe i bezpieczne kombinacje.

Pewność siebie

Kolejną bardzo ważną kwestią podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest pewność siebie. To element, który jest odbierany bardzo intensywnie i pozwala zarówno szybko zbudować swój pozytywny wizerunek, jak i go stracić. Wyłączając arogancję czy zarozumiałość, powinniśmy być pewni siebie, zaprezentować pewną postawę (np. być wyprostowanymi), odpowiadać pewnie na pytania oraz prowadzić rozmowę na partnerskich warunkach. Jeśli rekruter spotka się z pewną siebie osobą, będzie chciał z nią dalej współpracować. Dzieje się tak za sprawą podświadomości i zasady, iż pewna siebie osoba wie co robi, gdyż ma wiedzę, informacje i można jej zaufać. Mając nawet dobre kwalifikacje, możemy nie przekonać do siebie pracodawcy, jeśli będziemy wycofani, niepewni czy wręcz nieporadni. Podczas spotkania kwalifikacyjnego nasz styl ma równie duże znaczenie co wiedza i wartości merytoryczne.

Standardowe pytania

Rozmowa kwalifikacyjna jest przeważnie przeprowadzana według podobnego — tego samego klucza. W jej trakcie padają bardzo często te same pytania, czy są poruszane podobne kwestie. Dzięki temu możemy przewidzieć, o co będziemy pytani i musimy wykorzystać ten fakt. Podejrzewając, o co możemy być zapytani, powinniśmy wcześniej zastanowić się nad odpowiedziami, aby w trakcie spotkania nie były one spontaniczne czy problematyczne. Do najczęstszych pytań, które standardowo pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych należą:

  • Dlaczego chce pan/pani pracować w naszej firmie?
  • Gdzie chce być pan/pani za kilka lat?
  • Dlaczego zmienia pan/pani pracę? / szuka nowej?
  • Jakie ma pan/pani zainteresowania
  • Czy ma pan/pani jakieś pytania?

Na pytanie, dlaczego chcemy pracować akurat w tej firmie, możemy odpowiedzieć, iż chcemy się rozwijać lub zależy nam na pracy w renomowanej firmie. Przy pytaniu o dalszy rozwój powinniśmy podkreślić, że chcemy pracować w firmie dłuższy czas i awansować w hierarchii marki. Opowiadając o powodach zmiany pracy, nie należy negatywnie wypowiadać się o byłym pracodawcy, a jedynie o merytorycznych powodach np. braku możliwości rozwoju czy zmianie formy pracy. Jeśli zostaniemy zapytani, czy mamy jakieś wątpliwości warto zapytać o zakres obowiązków, dalsze etapy rekrutacji, opis stanowiska pracy czy opis zespołu, w którym będziemy pracować.

Kilka porad odnośnie rozmowy kwalifikacyjnej

Gdy poznaliśmy już kilka najważniejszych elementów, na które musimy zwrócić uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto również poznać kilka porad, które pomogą nam przebrnąć pozytywnie przez ten etap rekrutacji. Z pewnością do takich należeć będzie krótki research, czyli wywiad o firmie, do której aplikujemy. Warto przed rozmową zapoznać się z jej historią, sposobem działania czy ogólnymi informacjami. Brak wiedzy z naszej strony np. o produkcie flagowym czy tym, czym zajmuje się firma, będzie odebrane bardzo negatywnie. Podczas pierwszego spotkania nie powinniśmy pytać o zarobki, urlop czy możliwość pracy zdalnej, czyli te aspekty, które są nieco problematyczne dla pracodawcy. Pierwszą wizytę powinniśmy pozostawić jedynie na sprawianie dobrego wrażenia a o te elementy zapytać się pod koniec procesu rekrutacyjnego, jeśli negocjujemy warunki zatrudnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here