Freelancing

Freelancing i freelancerzy to bardzo ciekawa opcja, która pozwala niezależnie i niezobowiązująco zlecać prace. Na rynku funkcjonuje wiele osób pracujących przy pojedynczych zleceniach, a powierzanie im zadań ma bardzo wiele plusów. Taką formę zlecania pracy możemy wykorzystać w biznesie, jeśli prowadzimy firmę, nie chcemy zatrudniać pracowników lub gdy jesteśmy osobami prywatnymi. Poniżej prezentujemy — kim są freelancerzy, co oferują oraz dlaczego warto wykorzystywać ich, zamiast zatrudniać osoby lub współpracować z agencjami marketingowymi.

Freelancerzy — kim są?

Freelancerzy to osoby, które pracują w internecie jako wolni strzelcy i wykonują pracę w danej branży niezobowiązująco. Możemy wykupywać u nich realizację konkretnego zadania czy zlecenia. Są oni dostępni w wielu branżach i kategoriach. Jedną z głównych myśli przewodnich freelancingu jest niezobowiązująca współpraca. Freelancerzy pracują na własne nazwisko, tworząc własną markę. Tylko od nich zależy jakie usługi oferują, jakie ceny wyznaczają oraz jak pracują. Przeważnie są to osoby, które dorabiają w ten sposób, ale spora część z nich to również specjaliści pracujący w ten sposób na stale, którzy chcą jedynie pracować niezobowiązująco.

Co oferują?

Freelancerzy to bardzo szeroka i dobrze zorganizowana grupa na rynku. Oferują oni bardzo szeroki zakres usług od prac biurowych po pracę fotografa w terenie czy wykonywanie rękodzieła. W rzeczywistości freelancerzy oferują usługi w każdej branży i w każdym zawodzie jednak nie szukają pracy stałej. Do najpopularniejszych usług należą usługi wirtualne lub cyfrowe takie jak copywriting, tworzenie grafiki, usługi asystenckie czy informatyczne. Freelancerzy oferują również usługi fotograficzne czy reklamowe.

Na rynku działa bardzo duża grupa osób pracujących niezobowiązująco jako wolni strzelcy. Możemy wyszukiwać ich np. na specjalnych serwisach łączących freelancerów ze zleceniodawcami, na forach internetowych na portalach społecznościowych czy wyszukiwać ich po prostu w wyszukiwarce Google, gdyż większość z nich prowadzi swoje strony internetowe.

Brak zobowiązań

Pierwszym plusem, dla którego warto wykorzystywać freelancerów w biznesie, jest brak zobowiązującej współpracy i samych zobowiązań. Zlecać prace możemy niezależnie i okazjonalnie. Każde zlecenie traktujemy jako osobne zadanie do wykonania. Jest to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie z kilku względów. Pierwszy z nich to dowolny wybór freelancera. Jeśli pierwszy nie spełni naszych oczekiwań, możemy w następnym zleceniu wybrać inną osobę. Gdy freelancer dobrze wywiąże się ze swojego zadania, możemy współpracować z nim stale. On również będzie zadowolony z takiego układu i chętnie będzie wykonywał dla nas zlecenia.

Freelancerzy to dobre rozwiązanie również od strony formalnej. Wielu z nich wystawia faktury vat za wykonane usługi, a niektórzy podpisują umowy o dzieło. Taki rodzaj formy współpracy nie jest zobowiązujący, nie wymaga od nas ponoszenia kosztów ani przestrzegania wielu przepisów. We współpracy z freelancerem wykupujemy jednorazowo usługę, za którą płacimy. Dzięki temu, zamiast wyszukiwać i zatrudniać pracowników co jest bardzo trudną sztuką oraz wymaga poświęceń i wiele czasu na skompletowanie odpowiedniej grupy możemy w dowolnej chwili zamieścić ogłoszenie lub skorzystać z oferty danej osoby.

Wysoka jakość usług

Freelancerzy kojarzą się przede wszystkim z wolnymi strzelcami i niezobowiązującym wykonywaniem pracy. W rzeczywistości wśród nich znajduje się bardzo wielu specjalistów oraz doświadczonych freelancerów, którzy pomimo tego, że pracują jako wolni strzelcy, posiadają też bardzo szeroką wiedzę. W ten sposób możemy doraźnie lub stale współpracować z profesjonalistami z danej branży, jeśli potrzebujemy takich usług. Zatrudnienie osoby kompetentnej i doświadczonej na etacie jest dużo trudniejsze. Wykorzystując freelancerów do zlecania pracy, możemy w każdej chwili według potrzeby odnaleźć wiele takich osób i zgłosić się do nich bezpośrednio.

Szeroki wybór i szybkość pracy

Na rynku działa bardzo wielu freelancerów, o czym możemy przekonać się np. dodając ogłoszenie o zleceniu i otrzymując bardzo wiele różnego rodzaju ofert. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli wybierać odpowiedniego specjalistę do naszego zadania. Tak duży wybór przekładać będzie się też na szybkie wykonanie, gdyż bardzo szybko będziemy mogli zlecić prace. Plusem tej sytuacji jest wybranie odpowiedniego specjalisty do naszego zadania. Jeśli mamy proste np. monotonne zajęcie, możemy powierzyć je mniej doświadczonemu freelancerowi, który wykona je poprawnie oraz zrobi to za niższą stawkę. Gdy potrzebujemy wykonać wymagający projekt, bez problemu możemy znaleźć w sieci doświadczonych freelancerów z danej dziedziny np. fotografii i to im powierzyć zadanie. Taki duży wybór przekłada się bezpośrednio na komfort zlecania prac oraz optymalne wykorzystywanie budżetu co nie jest możliwe przy zatrudnieniu jednej osoby, która będzie marnować swój potencjał lub nie będzie miała go tyle, ile potrzebujemy w danej chwili.

Brak konieczności zatrudniania i korzystne ceny

Jednym z największych plusów, dla których warto wykorzystywać freelancerów do zlecania prac, jest brak konieczności ich zatrudniania na umowę o pracę. Jest to bardzo korzystne z biznesowego punktu widzenia rozwiązanie, gdyż nie musimy opłacać składek ZUS ani zapewniać pracownikowi stanowiska pracy czy pakietu socjalnego. Na rynku istnieje bardzo wielu freelancerów, więc nie musimy obawiać się, że nikt nie wykona naszego zadania. Z poszczególnymi freelancerami możemy też współpracować w dłuższym okresie czasu i zlecać im regularnie konkretne zadania. Jest to możliwe, gdyż wielu freelancerów posiada stałych klientów, ale nie chcą z nimi nawiązywać wiążącej współpracy.

Ceny to oprócz oszczędności i braku problemów związanych ze stworzeniem stanowiska pracy są kolejnym bardzo korzystnym plusem. Na rynku swoje usługi w poszczególnych kategoriach oferuje bardzo wiele osób pracujących jako wolni strzelcy. Walczą oni również o klienta cenami i bardzo często możemy spotkać się z konkurencyjnymi stawkami. Bez problemu również znajdziemy wysoki przekrój cen, dzięki czemu będziemy mogli wybrać takie, na które nas stać. Ceny w porównaniu do zatrudniania pracownika są porównywalne lub nawet korzystniejsze. Wykorzystywanie freelancerów jest zatem też opłacalne pod względem finansowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here