W jakim banku otworzyć konto
Fot. pasja1000/ Pixabay

Wiele osób zastanawia się, w jakim banku otworzyć konto osobiste, rachunek oszczędnościowy, czy konto firmowe. Na szczęście jest kilka uniwersalnych elementów, które ułatwią nam decyzję o wyborze konkretnej instytucji oraz pakietu produktów. W ten sposób możemy uzyskać nie tylko bezpieczną przestrzeń do zarządzania swoimi środkami, ale również interesujące promocje bankowe. Te z kolei naprawdę potrafią wesprzeć nasze finanse.

Jak sprawdzić, gdzie warto założyć konto bankowe?

Prowadzenie konta bankowego to wyłącznie jedna strona medalu. Jeszcze przed podpisaniem umowy warto kierować się kilkoma krokami, które zagwarantują nam odpowiedni wybór banku. Pamiętajmy, że sytuacja każdego z nas jest inna, ale istnieją dosyć uniwersalne zasady, sprawdzające się w przypadku praktycznie każdej instytucji.

Sprawdźmy więc, krok po kroku, jak rozpoznać instytucję, która zagwarantuje nam bezpieczeństwo naszych finansów. Na każdym etapie jednak pamiętajmy, że kluczem do znalezienia najlepszego miejsca do założenia konta lub lokaty, są wyjątkowo istotne niuanse, o których zazwyczaj nie myślimy, przeglądając promocje bankowe.

Temat promocji bankowych Cię zainteresował? Czytaj dalej

Krok 1. Sprawdź staż na rynku

W pierwszej kolejności przeanalizujmy aspekty wizerunkowe i operacyjne danej instytucji. Otwarcie konta bankowego to poważna decyzja, szczególnie jeśli mówimy o bardzo konkretnych produktach. Dla przykładu przedsiębiorca, który chce prowadzić konto firmowe, nie może sobie pozwolić na współpracę z bankiem, który jest niestabilny strukturalnie i finansowo.

Zakładanie konta bankowego w bardzo młodej i jeszcze nieznanej instytucji niesie ze sobą pewne ryzyko. Po pierwsze nikt jeszcze nie zweryfikował dokonań i strategii nowego banku, a więc z perspektywy klienta – nie możemy mieć pewności, czy instytucja utrzyma się na powierzchni. Po drugie – szczególnie lokaty i konta oszczędnościowe bywają przedmiotem pewnych manipulacji ze strony tzw. parabanków.

Dlatego też tak istotny jest staż na rynku danej instytucji. Najlepiej założyć konto bankowe w takim banku, który cechuje się już pewną dojrzałością i ma za sobą swoje pierwsze duże osiągnięcia. Czy oznacza to jednak, że najlepsze promocje bankowe to domena wyłącznie najstarszych instytucji? Niekoniecznie. Równie istotna jest wiarygoność i reputacja, a na te mogą szybko zapracować nawet młode biznesy z sektora bankowego.

Krok 2. Sprawdź wiarygodność i reputację

Mając z tyłu głowy argument dojrzałości danej instytucji, przyjrzyjmy się konkretnym aspektom, które bezpośrednio wpływają na jej wizerunek. Bywa również tak, że prowadzenie konta nawet w instytucji z długim stażem na rynku, staje się z czasem prawdziwym koszmarem dla klientów. Dlaczego? Głównie za sprawą upadków wizerunkowych samego banku. Problemy finansowe, konflikty z prawem, czy też niejasna strategia banku powoduje, że potencjalni klienci mają ogromne opory, aby zaufać tego typu biznesom.

W obliczu sytuacji kryzysowych na obecnych klientów z kolei może czyhać ryzyko nagłej zmiany warunków umowy. Zgadza się – banki z wątpliwą reputacją są w stanie z dnia na dzień renegocjować zapisy, co sprawia, że pozornie “najlepsze konto” będzie tym najgorszym.

Nie należy jednak martwić się na zapas. Sprawdzone witryny, które publikują promocje bankowe, analizują wyłącznie propozycje wiarygodnych instytucji. Nawet, jeśli dany bank jest relatywnie młody, to dzięki otwartości w komunikowaniu swoich produktów i budowaniu realnego zaufania, może nam zaserwować naprawdę najlepsze konto bankowe na rynku. Z tym jednak wiąże się transparentność ofert.

Krok 3. Sprawdź transparentność ofert

Jeśli już wiemy, jak długo dana instytucja funkcjonuje na rynku oraz w jaki sposób jest postrzegana przez klientów, a także konkurencję, warto przyjrzeć się sposobom komunikowania swoich produktów. Najlepsze konta bankowe to te, których oferty są prezentowane otwarcie i przejrzyście przez przedstawicieli danej instytucji. Właśnie transparentność oferty banku powinna być czynnikiem, który w sposób szczególny wpłynie na naszą decyzję o wyborze instytucji bankowej. Jak jednak rozumieć tytułową transparentność?

Przede wszystkim poprzez jasne wytłumaczenie warunków umowy. Chodzi głównie o np.:

  • cenę założenia konta osobistego,
  • koszty prowadzenia rachunku,
  • warunki aktywności, które należy spełnić, aby uzyskać darmowe konto bankowe,
  • koszt wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce i za granicą,
  • koszty transakcji bezgotówkowych,
  • warunki korzystania z bankowości internetowej,
  • sposób uzyskania karty debetowej.

Jeśli dedykowane witryny publikują promocje bankowe, które uwzględniają powyższe czynniki, oznacza to, że mamy do czynienia z wiarygodnym źródłem informacji o ofercie danego banku.

Krok 4. Sprawdź ciekawe promocje bankowe

Oczywiście głównym argumentem i tak będą wymierne korzyści z prowadzenia konta w danej instytucji, jednak dopiero w sprzężeniu z dojrzałością, wiarygodną i transparentnością mamy szansę na współpracę z rzeczywiście dobrym partnerem. Promocje bankowe to oczywiście przysłowiowa wisienka na torcie. Zasada jest dosyć prosta – im ciekawsze oferty, tym bank (pod warunkiem spełnienia wcześniejszych czynników) jest atrakcyjniejszy z perspektywy samego klienta. Często propozycje tego typu instytucji pną się wysoko w m.in. rankingu kont osobistych, ale również ogólnym rankingu promocji bankowych.

Dlatego też warto śledzić aktualny ranking kont osobistych, oszczędnościowych, firmowych, czy lokat. Tam też znajdziemy banki, którym możemy zaufać w procesie zakładania rachunku bankowego. Ten z kolei powinien być synonimem naszej stabilności, bezpieczeństwa i perspektyw na przyszłość. Tylko promocje bankowe sprawdzonych instytucji zagwarantują nam prawdziwie dobrą współpracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here