jakie przedmioty na maturze

Matura bywa nazywana egzaminem dojrzałości i są ku temu wszelkie podstawy: od wyników matury zależy kierunek studiów, a co za tym idzie – całe nasze przyszłe życie. Wybierając przedmioty na maturę, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję: od tego, jakich wyborów dokonamy, zależeć będzie w dużej mierze cała przyszła kariera zawodowa.

Podejmując decyzję w kwestii tego, jakie przedmioty na maturze chcemy zdawać, warto jest dobrze zastanowić się, co chcemy robić w przyszłości. Na każdym kierunku studiów punktowane są inne przedmioty, a co za tym idzie, wybór przedmiotów maturalnych ma ogromne znaczenie w procesie rekrutacji na studia.

Na każdym kierunku studiów różne przedmioty szkolne są punktowane w zależności od tego, jak bardzo są potrzebne na studiach. Jeśli decyzja w kwestii przyszłego zawodu została już przez Ciebie podjęta – wejdź na strony internetowe interesujących Cię uczelni i sprawdź, jakie przedmioty są punktowane w rekrutacji.

Wybierając przedmioty, które będziesz zdawać na maturze, zwróć uwagę także na swoje możliwości i zainteresowania. Jeśli na wybrany przez Ciebie kierunek równo punktowana jest na przykład matematyka i język angielski – dobrze zastanów się, który z tych przedmiotów jest dla Ciebie łatwiejszy. Wybór ten ma ogromne znaczenie – przedmiot, który masz opanowany lepiej, pozwoli Ci uzyskać lepszy wynik zarówno na maturze, jak i w rekrutacji na studia.

nauka do matury

Jeśli nie masz pewności, jakie przedmioty zdawać, warto skonsultować się z nauczycielami. To oni codziennie pracują z Tobą, a poza tym mają duże doświadczenie i wiedzą, jakie obowiązują wymagania na maturze. Pomogą Ci na tej podstawie zdecydować, jakie przedmioty możesz zdawać na maturze oraz jakie poziomy wybrać.
Jeśli nie masz w tym momencie pewności, na jaki kierunek studiów się zdecydujesz, pomyśl chociaż, w jaką stronę chcesz iść. Kierunki politechniczne będą miały zbliżone wymagania co do przedmiotów zdawanych na maturze, podobnie jak kierunki humanistyczne czy medyczne.

W dobie Internetu wyszukiwanie informacji jest bardzo łatwe – zapoznaj się z opiniami osób wykonujących zawody, nad którymi się zastanawiasz. Poczytaj na forach o wadach i zaletach, a także spróbuj zorientować się w kwestii zarobków. Jeśli podejmiesz już decyzję, co chcesz robić w przyszłości, możesz decydować, jakie przedmioty na maturze będziesz zdawać.

Rozmowa z nauczycielem nie pomogła lub nie chcesz tego robić i dalej wahasz się, które z przedmiotów wybrać? Możesz wypełnić kilka przykładowych egzaminów maturalnych dostępnych w Internecie i sprawdzić, jakie wyniki udało Ci się osiągnąć. To powinno choć w pewnym stopniu ułatwić decyzję. Oczywiście co roku pytania maturalne są inne, jednak wypełnienie kilku matur z poprzednich lat pozwoli Ci zorientować się, czy Twój stan wiedzy jest odpowiedni, aby podjąć się zdawania niektórych przedmiotów.

Decyzja o tym, co zdawać na maturze jest bardzo trudna, istotna dla całego przyszłego życia i na pewno nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili. Dobrym pomysłem może okazać się wypisanie wszystkich „za” i „przeciw” na kartce – tak, aby móc wizualnie porównać wady i zalety pewnych rozwiązań.

książki

Jeśli na wybranym przez Ciebie kierunku niżej punktowany jest przedmiot, w którym czujesz się pewniej, a większą ilością punktów uczelnia premiuje przedmiot, z którego idzie Ci nieco słabiej – warto jest zastanowić się i przekalkulować, czy zdawanie tego teoretycznie „gorszego” przedmiotu nie będzie bardziej opłacalne. Przykładowo, uzyskując jedynie 30% z wysoko punktowanego przedmiotu może dać Ci mniej punktów niż 70 czy 80% uzyskanych z przedmiotu o niższej punktacji na dany kierunek. Jest to kwestia indywidualna dla każdej uczelni, bowiem w wielu przypadkach na ten sam kierunek premiowane są inne przedmioty w zależności od tego, co dana szkoła wyższa uznała za istotniejsze.

Jakiegokolwiek wyboru dokonasz, pamiętaj że maturę możesz poprawić w ciągu kilku lat od jej zdania. Choć rozwiązanie to zabierze nieco czasu i przedłuży okres studiów – jeśli ma sprawić, że w przyszłości podejmiesz pracę swoich marzeń, być może warto spróbować i poświęcić rok lub dwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here