Rodzaje montażu komponentów na płytkach drukowanych

Obecnie, niemal każde urządzenie na rynku jest wyposażone w płytki elektroniczne wraz z komponentami. Technika kładzenia podzespołów jest na bieżąco rozwijana w celu zwiększenia jakości sprzętów przy jednoczesnej ich minimalizacji. Nie oznacza to jednak, że nieustannie wynajdywane są nowe metody. Istnieją dwa sposoby umieszczania podzespołów na płytkach PCB. O jednym z nich mówi się, że jest nieco bardziej klasyczny, a drugi to dużo nowocześniejsza sztuka. Poniżej, postaramy się szerzej opowiedzieć o obydwu metodach i wskażemy, która z nich okaże się lepsza w danej sytuacji.

Montaż przewlekany THT – wciąż wykorzystywana klasyka

Metoda przewlekana, mimo swojej wiekowości wciąż posiada szereg zalet. Już sama jej nazwa sugeruje, że korzystając z niej, mamy do czynienia z przewlekaniem podzespołów przez płytkę. Jakim sposobem jest to możliwe? Otóż, na etapie projektowania obwodu ustala się specjalne miejsca wiercenia otworów w laminacie. Ich celem jest połączenie komponentów ze ścieżkami przenoszącymi impuls prądowy. Każdy element elektroniczny, przeznaczony do montażu przewlekanego, musi posiadać dwie odnogi półprzewodnikowe. Łatwo można się domyślić, że to właśnie je należy przewlec przez płytkę, a następnie zlutować z drugiej strony.

Proces ten jest dość czasochłonny i przez wzgląd na jego niską opłacalność, nie postanowiono tworzyć go całkowicie automatycznym.

Montaż powierzchniowy SMT – hurt i nowoczesność

Montaż powierzchniowy SMT

Trzeba przyznać, że dziś produkcja komponentów elektronicznych nie dotyczy raczej pojedynczych egzemplarzy. Wszystko odbywa się w hurcie, przez co istnieje niezwykłe zapotrzebowanie na szybką i dokładną produkcję. Z takiego założenia wychodzi większość firm produkcyjnych, oferujących montaż powierzchniowy. Jest to sposób kładzenia komponentów, mogący odbywać się w pełni automatycznie. Zasada jego działania jest niezwykle prosta. Specjalne komponenty z płaską powierzchnią są po prostu klejone do podłoża płytki przy użyciu pasty lutowniczej. Oczywiście, samo miejsce na płytce również musi być odpowiednio przygotowane.

Niemniej jednak, proces ten wymaga wyłącznie obsługi komputerowej, bez fizycznego udziału osób. Specjaliści pracujący za biurkiem projektują i testują cały schemat zarówno w programie komputerowym, jak i już w fizycznej postaci.

Który rodzaj montażu sprawdzi się najlepiej w poszczególnych sytuacjach?

Potrzebując układów elektronicznych do hurtowej produkcji swojego asortymentu, raczej warto wybrać montaż powierzchniowy. Świat idzie do przodu, a wielu producentów wykorzystuje coraz mniejsze układy scalone o wysokiej jakości. Ręczne przeplatanie komponentów w tym przypadku nie będzie więc dobrym rozwiązaniem, o ile w ogóle będzie możliwe.

Ten sposób sprawdza się jednak w większych obwodach o mniejszym nakładzie. Okaże się znacznie tańszy, a to głównie ze względu na brak konieczności włączania dużych maszyn produkcyjnych, służących montażowi powierzchniowemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here