Profile z tworzyw sztucznych

Profile wykonane z tworzyw sztucznych to niezaprzeczalnie jedne z kluczowych elementów wielu istotnych gałęzi przemysłu. Za sprawą niezwykle wszechstronnego zastosowania, które swoją drogą zawdzięczają swoim wyjątkowym i zróżnicowanym właściwościom, trudno sobie bez nich wyobrazić współczesny świat, bo znaleźć można je praktycznie wszędzie. Za chwile dowiesz się, dlaczego są tak powszechnie stosowane, gdzie można je spotkać i jak powstają. Zapraszamy do lektury!

Zastosowanie profili z tworzyw sztucznych

Grube i cienkie, krótkie i długie, proste i skomplikowane, miękkie i twarde, dodatkowo dostępne w różnych kolorach, profile z tworzyw sztucznych to bardzo szeroka gama produktów, które są niezwykle wszechstronne i wykorzystywane w przeróżnych gałęziach przemysłu, a także w naszym codziennym życiu. Najczęściej znajdują one zastosowanie w budownictwie, motoryzacji, elektronice, przemyśle meblarskim czy branży dekoracyjnej i wykończeniowej. Są także stosowane w medycynie i energetyce.

W ten sposób za sprawą swoich właściwości i nowoczesnych technologii produkcyjnych, profile wykonane z tworzyw sztucznych, można zaliczyć do jednych z najbardziej użytecznych produktów o bardzo wysokim stopniu personalizacji. Przy czym sekretem ich wszechstronności jest sposób ich produkcji oraz zróżnicowane właściwości poszczególnych tworzyw sztucznych, które pozwala na stosowanie profili w różnych warunkach i aplikacjach.

Produkcja profili z tworzyw sztucznych – najważniejsze aspekty

Najbardziej popularną metodą produkcji profili z tworzyw sztucznych jest ich wytłaczanie, określane także jako ekstruzja. W tym celu wykorzystywane są specjalne maszyny – esktrudery. W procesie ekstruzji powstają profile z tworzyw termoplastycznych, takich jak polichlorek winylu, polipropylen czy ABS. Jak wygląda taka produkcja w praktyce? Po wcześniejszym zaprojektowaniu profilu wyprodukowane zostają narzędzia kształtujące w postaci głowicy i kalibratorów, przez które zostanie przetłoczone uplastycznione tworzywo sztuczne, zyskując zaprojektowaną formę.

Co istotne, ekstruzja umożliwia dodawanie różnych komponentów i barwników, dzięki czemu profile mogą zyskać specyficzne właściwości i konkretne kolory. Ponadto detale mogą być poddane dodatkowej obróbce – wierceniu, frezowaniu, cięciu czy znakowaniu. Obok ekstruzji występuje także koesktruzja, gdzie profil jest wytłaczany z dwóch różnych tworzyw oraz postekstruzja, gdzie już wyprodukowany profil jest łączony z innym detalem np. gumową uszczelką.

Profile z tworzyw sztucznych właściwości

Konkretne właściwości profili z tworzy sztucznych, zależą od rodzaju tworzywa, z jakiego zostały wyprodukowane. W tym przypadku zakres specyficznych cech poszczególnych detali jest olbrzymi. Poszczególne tworzywa można bowiem łączyć ze sobą w różnych proporcjach, co daje zróżnicowane efekty zarówno pod względem ich twardości, jak i trwałości czy odporności chemicznej. W ten sposób powstają zarówno niezwykle wytrzymałe i twarde profile kompozytowe, które z powodzeniem konkurują z takimi materiałami jak stal czy aluminium, jak i miękkie profile stosowane jako uszczelki. A to jest tylko niewielki zakres ich właściwości, a tym samym możliwości ich zastosowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here