Kiedy nie trzeba płacić zaliczek na podatek dochodowy?
Kiedy nie trzeba płacić zaliczek na podatek dochodowy?

Kiedy nie trzeba płacić zaliczek na podatek dochodowy?

Podatek dochodowy jest obowiązkowym świadczeniem finansowym, które musimy opłacać każdego roku. Jednak istnieją pewne sytuacje, w których nie musimy płacić zaliczek na ten podatek. Warto zapoznać się z nimi i poznać swoje prawa jako podatnik.

Zwolnienie od płacenia zaliczek

Jednym ze sposobów uniknięcia konieczności składania comiesięcznych lub kwartalnych wpłat na poczet podatku dochodowego jest uzyskanie zwolnienia od ich uiszczania.

Działalność gospodarcza

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz ubiegać się o zwolnienie od płacenia miesięcznych lub kwartalnych wpłat przedsiębiorców (tzw. ryczałt). Oznacza to, że będziesz dokonywał rozliczenia rocznie po przekroczeniu określonej wysokości przychodu – łącznie za cały rok kalendarzowy.

Aktualizacja danych w urzędzie skarbowym

Aby móc korzystać ze zwolnienia dla przedsiębiorcy warto pamiętać o aktualizacji danych w urzędzie skarbowym. Należy zgłosić zmianę formy opodatkowania oraz wysokości przychodu, jeśli przekroczy on określone przez prawo limity.

Umowa o pracę

Jeżeli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a Twój roczny dochód nie przekracza 85 528 zł brutto (w przypadku samotnego rodzica lub osoby niepełnosprawnej to kwota wynosi odpowiednio: dla jednego dziecka – 97 308 zł; dla dwójki dzieci -109 088 zł), możesz ubiegać się również o zwolnienie od płacenia comiesięcznych wpłat na poczet podatku dochodowego.

Prawidłowe złożenie wniosku do pracodawcy

Aby uzyskać zwolnienie należy prawidłowo wypełnić i dostarczyć do swojego pracodawcy tzw. „wniosek P” zawierający informacje dotyczące Twojej sytuacji rodzinnej oraz liczby osób pozostających na Twoim utrzymaniu. Pracownik będzie brała go uwagę obliczając miesięczne potrącenia za podatek dochodowy.

Zaliczki ulegają zmniejszeniu

Istnieją także pewne sytuacje, kiedy pomimo konieczności płacenia zaliczek można dokonań ich zmniejszenia. Przede wszystkim jest to możliwe, jeżeli Twoje dochody są bardzo niskie.

Niski przychód

Jeśli Twój roczny dochód nie przekracza 6 600 zł (w przypadku samotnego rodzica lub osoby niepełnosprawnej – odpowiednio: dla jednego dziecka -8 800 zł; dla dwójki dzieci-10 400 zł), możesz złożyć wniosek o obniżenie wysokości miesięcznych wpłat na podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Wnioskując należy przedstawić dokumenty potwierdzające sytuację materialną takie jak np.: decyzja o ustaleniu alimentów lub świadczeń rodzinnych.

Dokumentacja jako dowód

Aby uzyskać obniżenie wysokości wpłat w tym celu warto zgromadzić wszelkie potrzebne dokumenty i dostarczyć je do właściwego Urzędu Skarbowego, który po ich analizie podejmie stosowną decyzję odnośnie rozpatrzenia naszego wniosku.

Pozostałe okoliczności zwolnienia

Istnieją również inne okoliczności uwolniające nas od płacenia zaliczek na podatek dochodowy:

  • Gdy prowadzimy działalność gospodarczą przez mniej niż jeden pełen rok kalendarzowy;
  • Gdy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, a nasze dochody nie przekraczają określonych limitów;
  • Gdy jesteśmy zwolnieni od podatku na podstawie innych przepisów prawa.

Pamiętaj o swoich prawach!

Jako obywatele mamy pewne prawa i możliwości w zakresie płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Warto być świadomym tych możliwości i korzystać z nich w odpowiednich sytuacjach. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące Twojej sytuacji finansowej, skonsultuj się ze specjalistą ds. podatkowych lub urzędnikiem Urzędu Skarbowego.

Podsumowanie

Kiedy nie trzeba płacić zaliczek na podatek dochodowy? Istnieje kilka różnych przypadków, które mogą uwolnić nas od konieczności comiesięcznego uiszczania wpłat:

  1. Zwolnienie dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą – ryczałt;</il
    Zwolnienie dla pracowników zarabiających p

    Wezwanie do działania: Nie musisz płacić zaliczek na podatek dochodowy w przypadku, gdy Twój roczny przychód nie przekracza 85 528 złotych. Zachęcamy Cię do sprawdzenia szczegółowych informacji dotyczących tego zagadnienia na stronie Ministerstwa Finansów.

    Link tagu HTML : Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here