w szkole

Będąc w szkole podstawowej nie do końca wiemy, kim chcemy zostać w przyszłości. Snujemy plany, ale tylko w naszej wyobraźni, które nie do końca pokrywają się z naszymi umiejętnościami. Dopiero z wiekiem, powoli odkrywamy swój własny kierunek rozwoju. Wiemy, czy interesują nas przedmioty ścisłe czy humanistyczne, czy chcemy być fryzjerem czy księgową. Możemy więc ze spokojem wybrać taki zawód, który nie tylko pozwoli nam się spełniać, ale zapewni zarobki na satysfakcjonującym poziomie. Pierwszym etapem jest szkoła średnia.

Jakie są kierunki w technikum i które z nich cieszą się największym zainteresowaniem?

Liceum jest znacznie prostszą formą wyboru. Tutaj, mamy do określenia jedynie profil – matematyczny, humanistyczny czy biologiczno-chemiczny. W przypadku technikum sprawa się nieco komplikuje, do wyboru mamy bowiem wiele różnych konkretnych opcji zawodowych. Jeśli podejmiemy złą decyzję odbije się to na naszej późniejszej karierze zawodowej, bo uczyć będzie trzeba się od początku. Jednak technikum pozwala od razu na uzyskanie odpowiednich umiejętności i wiedzy do wykonania danego zawodu. Szybciej można iść do pracy – na etat czy w postaci własnej działalności – a tym samym, szybciej zarabiać.

jakie są kierunki w technikum

Dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów cieszą się takie kierunki jak technik informatyk, mechanik samochodowy, fryzjer czy kucharz. Na wszystkie istnieje bowiem wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy. Zwłaszcza w kwestii informatyka i mechanika samochodowego. Statystyki pokazują, że przeciętna rodzina posiada w swoim majątku średnio 2 samochody. A auta przecież wymagają regularnych przeglądów i napraw. Jest to też praca fizyczna i nie każdy chce ją wykonywać, stąd też wysokie zapotrzebowanie i równie wysokie zarobki.

Tak samo sytuacja wygląda w przypadku informatyków. Programiści, posiadać muszą ogromną wiedzę nie tylko z zakresu technologii komputerowych, ale również z dziedzin takich jak fizyka. Zwłaszcza w kontekście projektowania gier, gdzie poruszanie się postaci, mimo że odbywa się na ekranie komputera, kierowane jest zasadami fizyki. Ponadto, otacza nas coraz więcej stron internetowych i aplikacji na smartfona, które również ktoś musi umieć wykonać.

Poza tymi czterema wybrać można również technika hotelarstwa i technika rachunkowości. Pierwszy, mimo pojawiających się negatywnych opinii, cieszy się wysoką popularnością, pozwala bowiem na pracę wszędzie tam, gdzie znajduje się baza noclegowa czy hotele. A o te przecież nie trudno. Zatrudnienie można znaleźć także na statkach wycieczkowych, gdzie zarobki oscylują w granicach 10 000 zł na miesiąc.

Ten drugi, czyli technik rachunkowości, to trochę odpowiednich studiów wyższych na kierunku finanse i rachunkowość. Trwa znacznie krócej niż typowe studia wyższe, pozwalając na uzyskanie zarówno teoretycznej jak i praktycznej wiedzy z zakresu księgowości. Po tym kierunku bez problemu znajdziemy pracę jako referent księgowości, księgowa, a jeśli będziemy chcieli możemy nawet założyć własne biuro rachunkowe.

matematyka

Nie oznacza to jednak, że jeśli zaczniesz technikum, to Twoja nauka się skończy. Szkoła ta daje solidne podstawy do rozpoczęcia studiów na dowolnym kierunku powiązanym ze specyfiką wybranego przez nas zawodu. Możemy więc stać się jeszcze lepsi w tym, co wybraliśmy za swoją życiową drogę. Ponadto dużą rolę w technikum odgrywają praktyki, które pozwalają poznać realia na rynku pracy. Ta opcja czyni technika lepsze od liceum, przygotowują one bowiem ucznia do prawdziwego życia.

Nie zapominajmy o ostatnim, często wybieranym kierunku w technikum. Jest nim technik budownictwa. Sami dobrze wiemy, jak trudno znaleźć dobrego fachowca, który nie zniszczy nam podłogi czy nie wybije okien. No może nie przesadzajmy, ale budowlańcy często wykonują swoją pracę po macoszemu i często w naszych ogródkach czy domach goszczą pracownicy z Ukrainy. Dlatego też, wybierając ten kierunek i cały czas szkoląc się w tej dziedzinie, możesz być pewien, że nie zabraknie dla Ciebie pracy. A dodatkowo spokojnie będziesz mógł sobie odłożyć na wymarzone wakacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here