na wsi

Polska wieś od lat jest uważana za miejsce o wyjątkowym charakterze. Świeże powietrze, piękna przyroda oraz gościnni ludzi przyciągają wszystkich mieszkańców zatłoczonych miast.

Nie bez przyczyny mówi się o tym, że wielu Poznaniaków, Warszawiaków i Gdańszczan wybiera na starość życie w spokojnym miejscu pozbawionym tłoku i smogu. Są też osoby, które podjęły decyzję o przeprowadzce o wiele wcześniej. Dlaczego? Otóż dzisiejsi młodzi ludzie są nieco inni niż ich rodzice kilkadziesiąt lat temu.

Wychowani w miejskiej dżungli, mający na rzut beretem wszystko czego dusza pragnie, chcą teraz spróbować życia na wsi. Jaki biznes na wsi może być na tyle opłacalny, aby to marzenie spełnić? Większość osób ma całkiem niezłe pomysły, które gwarantują stały dochód przez większość roku. Rzecz jasna wszystko zależy od kreatywności osoby pragnącej porzucić miasto oraz jej odwagi. Liczą się także kontakty oraz początkowe zasoby finansowe. W końcu nie wszyscy mają rodzinę mieszkającą na wsi, by móc się wprowadzić do jej domu. Działki na większości wsi są o wiele tańsze niż w miastach, a i sama budowa domu nie kosztuje aż tak wiele w porównaniu do ofert deweloperów sprzedających obecnie mieszkania na rynku pierwotnym.

jaki biznes na wsi

Oczywiście im większa działka i lepiej położona tym wyższa cena, którą będzie trzeba zapłacić. Do kosztów zaliczają się także dodatkowe budynki gospodarcze, które są w niektórych przypadkach bardzo potrzebne. Opłacalnym rozwiązaniem może być zakup gotowej nieruchomości z przylegającymi budynkami gospodarczymi na działce. Czasami dzieci rolników sprzedają wszystko z powodów rodzinnych i braku pomysłu na siebie. Gotowe nieruchomości mogą stanowić świetne zaplecze do biznesu związanego z hodowlą zwierząt. Coraz więcej osób interesuje się hodowaniem nieco egzotycznych gatunków, które można wykorzystać w przemyśle tekstylnym. Mowa tu na przykład o alpakach.

Ostatnio w przemyśle jest moda na ciepłe elementy odzieży wykonane z ich włosia, które jest dobrym materiałem grzewczym. Przykładem może być sweterek lub kamizelka, które nie tylko doskonale grzeją w chłodne dni, ale mogą także zastępować kurtki na wiosnę. Alpaka jest miłym zwierzęciem, dość prostym w utrzymaniu, a chętnych na jej runo jest sporo, dlatego hodowla tego zwierzęcia w dzisiejszych czasach wydaje się być opłacalna.

Innymi zwierzętami, które można hodować są strusie. To nieco inna rasa zwierząt, a głównym towarem na sprzedaż są ich jaja. Największe jaja na świecie potrafią zaspokoić głód, a także stanowią ekskluzywny rarytas. Mówi się, że jajecznica z jednego jaja odpowiada jajecznicy złożonej z sześćdziesięciu kurzych jajek. Jak widać jest to opłacalna hodowla, bo nawet wtedy kiedy nie uda się sprzedać jaja największego ptaka na świecie to rodzinie nie grozi głód. Innym pomysłem na biznes na wsi jest zajęcie się rolnictwem. Dzięki europejskim dopłatom, programom skierowanym do młodych rolników oraz nowoczesnej technologii gospodarzenie jest nieco prostsze niż kiedyś.

alpaki

Trzeba jednak pamiętać, że praca na roli jest ciężka, chociaż opłacalna. Osoby nie przepadające za zbyt mocnym kontaktem z ziemią i zwierzętami mogą prowadzić gospodarstwo agroturystyczne, które będzie co roku gościć letników. Turyści przepadają za miejscami gdzie mogą odpocząć i znaleźć siebie na nowo. Wiejska wyprawa z pewnością będzie ciekawić wszystkie osoby mieszkające od pokoleń w miastach, które powoli stają się betonową klatką. Dużą zaletą pobytu na wsi jest świeże powietrze oraz cisza i kontakt z prawdziwą naturą.

Prowadzenie pokojów na wynajem jest świetnym interesem o ile ktoś bierze się za to na poważnie. Trzeba pamiętać o odpowiedniej reklamie, jak również o tym, by dać ludziom najwyższą jakość usług. Pokoje muszą być schludne i dobrze wyposażone, a ceny przystępne. Warto zadbać również o miejsce na ognisko i grilla, by wszyscy chętnie wspominali wiejską wyprawę i chcieli tam wrócić. W końcu jeden zadowolony klient mówi innym o swoich wrażeniach, a jak wiadomo poczta pantoflowa jest najlepszą reklamą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here