Czy zajmuje się dział kadr i płac

Hasło „Dział kadr i płac” wzbudza w Tobie mieszane uczucie? Pokrótce omówimy jego główne funkcje, pokażemy w czym jest pomocny oraz jakie współczesne rozwiązania na przygotowanie takiego działu oferuje rynek. Po lekturze z pewnością przemyślisz sprawę struktury swojej firmy. Sprawdź sam!

Dział kadr i płac nazywany jest niekiedy również payroll services. Choć nazwa wskazuje na to, że funkcjonuje on w celu rozliczenia kadrowego i płacowego, to w praktyce ma dużo szersze obowiązki i uprawnienia. Zobaczcie sami!

Jakie są obowiązki działu kadr i płac?

Zacznijmy od podstawowych kwestii. Dział kadr i płac odpowiada za konstruktywne przygotowanie rozliczenia płacowego, planuje urlopy i zajmuje się wszystkim, co potrzeba przy zatrudnianiu większej liczby osób. W praktyce popularne kadry obliczają również składki ZUS, przygotowują spis dni urlopowych, wyliczają pensję z uwzględnieniem premii, zwolnień lekarskich czy nieobecności oraz obsługują pracowników i ich ewentualne pytania lub sugestie.

To bardzo ważny dział w dużej firmie, który może być zarówno jej wewnętrzną częścią jak i prowadzony przez outsourcing – w zależności od wyboru przedsiębiorcy. W pierwszym przypadku masz większą kontrolę nad działaniami kadrowych, a w drugim masz mniejszą papierologię, oszczędzasz sporo pieniędzy i możesz inwestować w rozwój firmy, a nie kolejnych pracowników.

To jednak nie wszystko!

Działy kadrowe planują też przygotowanie dodatkowych profitów. Mogą np. uruchamiać programy lojalnościowe, włączać pracowników w prywatną opiekę medyczną lub przygotowywać oferty na karty sportowe, organizować wydarzenia firmowe i o wiele więcej. Zakres kompetencji działu kadr i płac zależy oczywiście od planu danego przedsiębiorcy. Może on być różny.

Niezależnie jednak czy korzystasz z usług zewnętrznej firmy czy planujesz stworzenie własnego działu – zrób to jak najszybciej. Właściciel firmy powinien skupić się na rozwoju przedsiębiorstwa, a nie obsłudze pracowników. To już domena specjalistów, znających się na fachu i mających doświadczenie w tego typu obowiązkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here