Kto płaci podatek PIT a kto CIT?
Kto płaci podatek PIT a kto CIT?

Kto płaci podatek PIT a kto CIT?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego obywatela jest opłacanie różnych rodzajów podatków. Dwa z nich, które są szczególnie istotne i często spotykane w Polsce to podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). W tym artykule omówimy, kto jest odpowiedzialny za ich płacenie oraz jak się one różnią.

Podatek Dochodowy od Osób Fizycznych (PIT)

„Każdy pracownik musi co roku rozliczać swoje przychody i zapłacić należny mu podatek”, tak można by streścić ogólną ideę dotyczącą PIT-u. Podlegają mu osoby pracujące na etacie lub prowadzący własną działalność gospodarczą jako jednoosobowe przedsiębiorstwo.

Kogo obejmuje PODATEK PIT?

  • Ludzi będących w wieku produkcyjnym
  • Działalności zarobowej niezależnie czy ma miejsce pracy u Polaka bądź cudzoziemca

Nawet jeśli wynagrodzenie otrzymywane przez osobę fizyczną pochodzi ze źródła zagranicznego, nadal jest ona zobowiązana do zapłacenia podatku PIT w Polsce.

Jak działa PODATEK PIT?

Podatek dochodowy od osób fizycznych, zwany także pit-37 (w przypadku pracowników) lub pit-36 (dla przedsiębiorców), oblicza się na podstawie dochodu osiągniętego przez daną osobę. Dochód ten obejmuje zarówno wynagrodzenie za pracę jak i inne źródła przychodów, takie jak np. umowy o dzieło czy działalność gospodarcza.

  1. Zatrudnieni na etacie

    • PIT dla tego typu pracowników jest automatycznie pobierany przez ich miejsce pracy jako składka do urzędu skarbowego. Z tego powodu nie muszą sami rozliczać swoich podatkowych obowiązków w większości przypadków
  2. Samozatrudnienie
      Działalność prowadzona jako jednoosobowe przedsiębiorstwo wymaga regularnego płacenia kwoty należnej tytułem PIT-u oraz okazania deklaracji rocznej wszystkich uzyskiwanych przychodach.
      Warto dodać że jeśli miesięczny obrót przekracza 50 tysięcy zł brutto trzeba dodatkowo opłacać VAT a więc co miesiac wysyłać JPK_VAT

      Jeśli chodzi o stawki to te są progresywne i zaczynają się od 18% dla najniższego progu dochodowego, a kończą na 32%. Podatek ten jest obliczany według odpowiednich progów podatkowych. Oznacza to, że im większy dochód osiągniemy w ciągu roku, tym wyższe będą stawki podatku PIT.

  3. Umowy o dzieło czy umowy cywilnoprawne

    • Dochody uzyskane z takiej działalności również są opodatkowane przez PIT. W przypadku tych form umów nie ma możliwości automatycznego pobierania składki przez pracodawcę jak to jest w przypadku etatu.
      Warto pamiętać o konieczności samodzielnego rozliczenia przychodu oraz zapłaty należytej kwoty do urzędu skarbowego.

    Podatek Dochodowy od Osób Prawnych (CIT)

    Kolejnym rodzajem podatku omawianym w tym artykule jest podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Ten rodzaj opłaty dotyczy przedsiębiorstw prowadzących swoją działalność jako spółka kapitałowa lub inne formy prawa handlowego.

    Czym różni się CIT?

    Należy jednakże wspomnieć, że jednoosobowe przedsiębiorstwa prowadzone jako forma spółek osobowych tj.: Spółka jawna bądź komandytowa nie podlegają CIT a jedynie PIT.

    Podatek dochodowy od osób prawnych jest obliczany na podstawie osiągniętego przez firmę zysku. W przeciwieństwie do PIT-u, stawka opłaty dla CIT wynosi 19% i jest stała bez względu na wysokość uzyskanego dochodu.

    Kogo obejmuje PODATEK CIT?

    • Firmy prowadzące działalność jako spółki kapitałowe np.: Spółka Akcyjna (SA), Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością (sp. z o.o.), czy Towarzystwo Komandytowo-Akcyjne (TKA)

    1. Działając w formach jak powyżej firmy są odpowiedzialne za rozliczenie się oraz zapłatę należnego im CIT-u co miesiac lub kwartały.
      Warto wspomnieć że sama forma spólki wpływa także na sposób płacenia tego rodzaju daniny finansowej.

      CIT musi być odprowadzony do urzędu skarbowego poprzez sporządzenie deklaracji rocznej oraz comiesięcznych raportów VAT-7

      Dokładnym terminem płatności tej opłaty jest ostatni dzień każdego roku kalendarzowego
      Za niewłaściwe wywiązanie się ze swo

      Wezwanie do działania:

      Kto płaci podatek PIT a kto CIT? Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej MakeMyPlace.pl. Wszelkie niezbędne szczegóły znajdują się pod tym linkiem: https://www.makemyplace.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here