Kto będzie miał zwrot podatku?
Kto będzie miał zwrot podatku?

Kto będzie miał zwrot podatku?

Czy wiesz, że co roku wiele osób ma możliwość otrzymać zwrot nadpłaconego podatku? Jeśli jesteś jednym z nich, to na pewno chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat. W tym artykule omówimy kto może liczyć na zwrot podatku i jakie są warunki do spełnienia.

Podstawowe informacje

Zwrot podatku to kwota pieniędzy, którą możesz odzyskać od urzędu skarbowego. Jest to sytuacja szczególna dla tych osób, które przekroczyły swoje roczne dochody minimalną wysokością wolną od opodatkowania. Oznacza to więc, że jeżeli zarobki nie przekraczają tej granicy – niestety nie można spodziewać się żadnego dodatkowego wpływu finansowego.

Jak obliczyć wysokość dochodu?

Aby sprawdzić czy należy Ci się zwrot podatku musisz najpierw dokonać obliczenia swojego rocznego dochodu. Do uzyskania takiego wyniku będziemy sumować wszystkie Twoje przychody ze źródeł polskich oraz zagranicznych po uwolnieniu ich z kosztów uzyskania przychodu (KUP). Następnie odejmujemy jeszcze ulgi lub straty poniesione przez Ciebie w trakcie roku.

Przykład:

Załóżmy, że Twój roczny dochód wynosi 50 000 złotych. Wysokość wolna od podatku to obecnie 8 000 złotych. Oznacza to, że Twoje opodatkowane dochody wynoszą w tym przypadku: (50 000 -8 000) =42 00zł

Kto może liczyć na zwrot podatku?

Nie każdy kto przekroczy minimalną wysokość zwolnienia z płacenia podatku automatycznie otrzymuje pieniądze z powrotem. Aby móc się cieszyć taką możliwością należy spełnić kilka dodatkowych warunków.

Maksymalne kwoty do uzyskania

Jest określone maksimum jakie można dostać jako zwrot nadwyżki zapłaconego przez siebie fiskusa – jest ono równe poziomowi jednej trzeciej tejże nadwyżki i nie może być wyższe niż suma przychodu ze źródeł polskich czyli np.: umowa o pracę lub działalność gospodarcza.
W praktyce jednak większość osób dostaje znacznie mniej niż tyle ile by mogły mieć – co ma swoje korzenie również w innych regulacjach prawnych ale też I sposobu rozliczenia który zostało wykorzystane bo warto pamiętać że jeśli posiadamy inne dochody poza tymi które są na umowie o pracę – np.: działalność gospodarczą to często nie tylko możemy liczyć że fiskus nam zwróci coś więcej ale też nawet i może się okazać że będziemy musieli zapłacić dodatkowy podatek za roczne rozliczenie.

Podatki uiszczane w Polsce

Aby móc skorzystać ze zwrotu nadwyżki należy również pamiętać o jednym ważnym warunku. Musisz bowiem płacić swoje podatki właśnie w Polsce, a nie za granicą. Jeśli zarabiasz zarówno w kraju jak i zagranicą, powinieneś dokładnie sprawdzić jakie są przepisy dotyczące rozliczeń między państwami.

Zwolnienia od podatku

Jest jeszcze kilka sytuacji kiedy można być całkowicie zwolnionym z opłacania PIT-u (czyli takiego rodzaju daniny). Do takich przypadków należy m.in:

  • Rentowne prowadzenie własnej firmy,
  • Prowadzenie profesjonalnych usług medycznych lub artystycznych oraz wiele innych działań zawodowych,
  • Otrzymywanie stypendium naukowego albo specjalnego grantu badawczego czy twórczego etc..

Kiedy można spodziewać się zwrotu?

Termin zwrotu nadwyżki podatku zależy od kilku czynników. Wszystko zależy przede wszystkim od szybkości rozpatrzenia Twojego wniosku przez urząd skarbowy oraz prawidłowości wypełnionych dokumentów.

Zwrot automatyczny

Jest to sytuacja, kiedy nie musisz samodzielnie składać wniosku o zwrot podatku. Jeśli spełniasz odpowiednie warunki i masz taką możliwość – urząd samoczynnie dokona obliczeń i przeleje należną Ci kwotę na Twój rachunek bankowy.

Kto może liczyć na zwrot automatyczny?

  • Ludzie którzy uzyskali dochód tylko ze źródła polskiego (takie jak umowa o pracę)
Sprawdź swój status PIT

Tu możesz sprawdzić czy jesteś uprawniony do automatu PIT.

Pamiętaj jednak żeby dobrze uwierzytelnić swoją stronkę bo ostatnio dużo oszustwa się krążyło…

Niestety osoby które miały inne przychody poza

Wezwanie do działania: „Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto będzie miał zwrot podatku, odwiedź stronę https://www.financialfuture.pl/ i uzyskaj wszelkie potrzebne informacje.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here