Jakie korzyści płyną z zastosowania automatyki przemysłowej

Ludzie w przypadku pewnych typów prac wykonują swoje obowiązki w dość niewygodnej pozycji, a samo dodanie do linii produkcyjnej robota może ułatwić konkretnej osobie pracę, czyli dzięki niemu wykonuje swoje zajęcie w tej wygodnej wyprostowanej pozycji, bo aspekt ten też jest bardzo ważnym.

Samo zwiększanie wydajności

Korzyść z zastosowania automatyki przemysłowej wynika głównie z tego, że roboty tnące i te spawalnicze się nie męczą, nie ulegają chwilowej koncentracji i cały czas wykonują wzorowo własny program. Na dokładkę robot z linii produkcyjnej nie musi dostawać wynagrodzenia, bo wystarcza mu energia elektryczna. Czyni też o wiele łatwiejszą pracę ludzi, którzy często wykonują zadania dość niebezpieczne i to nie tylko dlatego, że nie można w tym konkretnym zadaniu zastąpić ich zręczności.

Prawdą jest to, że w wielu niebezpiecznych pracach można zastąpić ludzi, ale tego typu prace modernizacyjne firm mają swoją cenę i to dość wysoką, a nie każdy przedsiębiorca może tak samo szybko modernizować własną fabrykę, bo niestety każdy ma nieco inną sytuację finansową i dlatego też każdy we własnym tempie wprowadza zmiany przyśpieszające proces produkcyjny.

Nowoczesne technologie

Dość wielu z nas wie, że nowoczesny robot spawalniczy sterowany przez program udoskonalany od lat jest opcją dość drogą dla potencjalnego magnata przemysłowego, ale generacja tego robota z gorszym programem sprzed ponad dziesięciu lat jest o wiele tańszą.

Kilkunastoletnia maszyna przemysłowa może być niewiele droższą od złomu, jeśli chodzi o jej rynkową wartość, bo na popularne modele aut użytkowych popyt jest znacznym, a na niektóre roboty spawalnicze popyt jest niemal zerowy i to wpływa na ich wartość.

Dlatego też unowocześnianie linii produkcyjnych, np. unowocześnienie jej poprzez modemy GSM,  nie zawsze wygląda tak samo, a parametr powiązany z ceną i dalszymi kosztami eksploatacji jest sprawą bardzo ważną dla czołowych przedsiębiorców tego świata. Natomiast w krajach biednych ta automatyzacja prawie nie przyśpiesza, a fabryki istnieją tam głównie dlatego, że koszt godziny pracy typowego robotnika jest tam bardzo niski, choć nawet tam wkracza automatyzacja. Dzieje się tak dlatego, że maszyny są szybsze od ludzi.

Kwestie powiązane z odbieraniem ludziom pracy

Ciekawym aspektem, jeśli chodzi o tę automatyzację przemysłową, jest też i to, że korzyść firmy nie zawsze idzie w parze z korzyściami ich pracowników. Mowa tu o tym, że przemysłowcy świata dążą do automatyzacji głównie ze względu na to, że o wiele wydajniejszy robot, który nie potrzebuje wynagrodzenia, zastępuje pracownika, który na dokładkę domaga się podwyżki.

Z tych przyczyn pracownicy fabryk nie raz gadają o tym, że automatyzacja odbiera im pracę. Ten konkretny psychologiczny aspekt zmian jest bardzo ważnym i chyba dlatego pracownicy mają obecnie bardzo wiele praw, a na samym początku rewolucji przemysłowej mieli jedynie obowiązki służbowe i o wiele dłuższy dzień pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here