Jak zgłosić spółkę do Urzędu Skarbowego?
Jak zgłosić spółkę do Urzędu Skarbowego?

Aby zgłosić spółkę do Urzędu Skarbowego, należy złożyć odpowiednie dokumenty i wypełnić formularze. Wprowadzenie tej procedury może być skomplikowane, dlatego warto zapoznać się z wymaganiami przed przystąpieniem do procesu rejestracji. Poniżej znajdziesz krótki opis kroków niezbędnych przy zgłaszaniu spółki do Urzędu Skarbowego.

Procedura zgłoszenia spółki do Urzędu Skarbowego

W momencie, gdy decydujemy się na założenie spółki, jednym z ważnych kroków jest zgłoszenie jej do Urzędu Skarbowego. Jest to nie tylko obowiązek prawny, ale także umożliwia nam korzystanie ze wszelkich ulg i zwolnień podatkowych. W tym artykule opiszemy procedurę zgłoszenia spółki do Urzędu Skarbowego.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieją dwa sposoby zgłoszenia spółki: droga elektroniczną oraz tradycyjną – poprzez dostarczenie dokumentów osobiście lub listem poleconym. Obecnie jednak wiele osób wybiera pierwszą opcję jako szybszą i bardziej komfortową.

Aby dokonać rejestracji przez internet należy wejść na stronę Ministerstwa Finansów (https://www.podatnik.gov.pl/e-deklaracje/), a następnie kliknąć zakładkę „e-Deklaracje”. Po wprowadzeniu danych logowania można przejść już do konkretnej deklaracji – w naszym przypadku będzie to „Zawiadomienie o rozpoczęciu działalności gospodarczej”.

Na kolejnej stronie musimy uzupełnić formularz ZRG-1R zawierający m.in.: dane identyfikacyjne firmy (nazwa przedsiębiorstwa oraz adres siedziby), informację o celu prowadzonego biznesu czy rodzaju aktywności gospodarczej, jaką chcemy prowadzić. Warto pamiętać o tym, że w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest również podanie danych dotyczących udziałowców.

Po uzupełnieniu formularza i wysłaniu zgłoszenia otrzymujemy numer NIP oraz REGON dla naszej firmy – dokumenty te są nam potrzebne do założenia rachunku bankowego czy kontaktowania się ze swoimi klientami.

Drugim sposobem rejestracji spółki jest skorzystanie z tradycyjnej drogi – poprzez dostarczenie wniosku osobiście lub listem poleconym na adres Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca siedziby przedsiębiorstwa (dane takiego urzędu można znaleźć np. na stronie Ministerstwa Finansów).

Wniosek taki musi zawierać wszystkie wymagane informacje dotyczące nazwy firmy, rodzaju aktywności gospodarczej itp., a także być opatrzony pieczęcią firmową. Niezbędny będzie także akt notarialny potwierdzający utworzenie spółki oraz kopię KRS-u.

Niestety korzystając ze starego sposobu trzeba uzbroić się w cierpliwość – proces ten może bowiem trochę potrwać i czasowo obecnie raczej nie wyjdzie to szybciej niż przez internetowe e-Deklaracje.

Podsumowanie

Zgłoszenie nowo powstałej spółki do Urzędu Skarbowego jest obowiązkowe i umożliwia nam korzystanie z ulg podatkowych. Możemy dokonać tego na dwa sposoby – drogą elektroniczną lub tradycyjną. Pierwsza opcja wydaje się być szybsza i bardziej komfortowa, jednak druga także jest wciąż dostępna dla tych, którzy wolą papierowe formularze czy nie posiadają możliwości skorzystania z internetu.

Nie ma znaczenia jaki sposób rejestracji spółki wybierzemy – ważne byśmy pamiętali o tym aby to uczynić jak najszybciej po fakcie utworzenia firmy. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji wynikających ze złamania prawa oraz będziemy mieli pewność pełnego funkcjonowania naszej nowej działalności gospodarczej!

Aby zgłosić spółkę do Urzędu Skarbowego, należy złożyć odpowiednie dokumenty w siedzibie urzędu lub wysłać je pocztą. Można też skorzystać z e-deklaracji dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Zachęcam do odwiedzenia strony https://krzykliwamaruda.pl/ , gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące procedury zgłaszania spółki oraz uzyskać pomoc w tym zakresie.

Link tagu HTML: KrzykliwaMaruda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here