Jak długo można być na małym zusie? Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą i zarejestrowali się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), mogą skorzystać z tzw. „małego ZUS-u” przez okres 24 miesięcy od daty rejestracji firmy. Podczas tego czasu przedsiębiorca płaci niższe składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne niż w przypadku standardowego systemu opodatkowania ZUS-em. Po upływie dwóch lat, przedsiębiorca musi przejść na pełny kosztowy system opodatkowania lub wybrać jedną z opcji ulgowych oferowanych przez ZUS dla nowych firm.

Wymagania i zasady korzystania ze świadczenia mały ZUS

Od wielu lat polscy przedsiębiorcy korzystają z możliwości skorzystania ze świadczenia mały ZUS. Dzięki temu rozwiązaniu mogą oni uniknąć wysokich opłat za ubezpieczenie społeczne, które są obowiązkowe dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą.

Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z tej formy ubezpieczenia, warto poznać wymagania i zasady jej funkcjonowania. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie każdy przedsiębiorca może korzystać ze świadczenia mały ZUS.

Aby móc przystąpić do tego programu, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, musimy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą lub być wspólnikiem spółki cywilnej. Ważne jest również to, aby nasza firma była aktywna co najmniej przez siedem miesięcy w roku kalendarzowym oraz mieściła się w Polsce.

Kolejnym ważnym elementem jest poziom osiąganych przychodów – nie możemy bowiem przekroczyć określonego limitu przychodu rocznego netto wynoszącego obecnie 120 tysięcy złotych (w przypadku nowych firm – limit ten wynosi odpowiednio mniej). Należy także pamiętać o konieczności regularnego płacenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.

W przypadku spełnienia tych warunków, możemy przystąpić do programu mały ZUS. W jego ramach będziemy płacić jedynie około 345 złotych miesięcznie za pełną ochronę zdrowotną oraz emerytalno-rentową. Jest to kwota znacznie niższa od standardowych opłat za obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, które wynoszą w Polsce nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Należy jednak pamiętać, że korzystanie ze świadczenia mały ZUS wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przedsiębiorca objęty tym systemem nie może bowiem pobierać żadnych innych świadczeń związanych z pracowniczymi funduszami socjalnymi czy też dodatkowo odprowadzać składki na Fundusz Pracy.

Ponadto trzeba mieć świadomość faktu, że po osiągnięciu wieku emerytalnego lub nabyciu prawa do wcześniejszej emerytury przedsiębiorca musi zmienić formy swojego ubezpieczenia i rozpocząć regularne wpłacone wyższych składek na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Mimo tych ograniczeń warto jednak podkreśliń fakt, że dla wielu polskich przedsiężibiorczych korzyści wynikające z korzystania ze świadczenia mały ZUS są bardzo istotne. Dzięki temu rozwiązaniu mogą oni bowiem skutecznie obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej i jednocześnie zachować pełną ochronę zdrowotną oraz emerytalno-rentową.

Warto także podkreślić, że rząd polski w ostatnich latach wprowadza wiele udogodnień dla przedsiębiorców chcących przystapić do programu mały ZUS – m.in. zmniejszenie limitu przychodu rocznego netto czy też możliwość wyboru opcji opłacania składek na ubezpieczenie społeczne co trzy miesiące (dzięki czemu nie musimy płacić całościowej kwoty od raz pierwszego dnia każdego nowego roku kalendarzowego).

Podsumowując, warto powiedzieć, że korzystanie ze świadczenia mały ZUS jest doskonałą formo oszczędnościowych dla wielu polskich przedsiębiorczyh. Jednakże należy pamietaś o koniecznosci spełnienia określonych warunków oraz ograniczeń wiążacyh się z tym systemem ubezpiceznia socjalnego.

Wezwanie do działania:

Jeśli chcesz poznać informacje na temat czasu, jaki można być objętym ubezpieczeniem w ramach małego ZUS-u, odwiedź stronę https://www.nowapolitologia.pl/. Tam znajdziesz szczegółowe wyjaśnienia i porady dotyczące tej kwestii.

Link tag HTML :
https://www.nowapolitologia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here