Ile zarabia 1% najbogatszych Polaków?
Ile zarabia 1% najbogatszych Polaków?

Według raportu Credit Suisse z 2019 roku, najbogatszy 1% Polaków posiadał około 22% całkowitego bogactwa kraju. Z kolei według danych GUS za rok 2020, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce wynosiło około 5 tysięcy złotych. Jednakże konkretna kwota zarobków najbogatszych Polaków jest trudna do ustalenia ze względu na brak jawności w kwestii ich dochodów i majątku.

Dochody 1% najbogatszych Polaków

Ile zarabia 1% najbogatszych Polaków?

W Polsce, jak i w wielu innych krajach na świecie, istnieje wyraźna różnica między tymi, którzy mają dużo pieniędzy a tymi, którzy muszą się zadowolić znacznie mniejszym budżetem. W Polsce nie jest to nic nowego – mamy bogatych ludzi od dziesięcioleci. Ale ile faktycznie zarabiają ci najsłynniejsi przedstawiciele tej grupy?

Według danych opublikowanych przez GUS (Główny Urząd Statystyczny) w roku 2019 dochody brutto jednej osoby wynosiły przeciętnie około 5 tysięcy złotych miesięcznie – czyli roczne przychody mieszkańca kraju wynosiłyby około sześćdziesiąt tysięcy złotych.

Porównując to do raportu dotyczącego sytuacji finansowej osób należących do grona tzw. „jednego procenta”, otrzymujemy całkiem inną liczbę: ich średni miesięczny dochód oscyluje bowiem w granicach dwustu pięćdziesiąt tysięcy złotych! To ponad czterokrotnie więcej niż u przecietnego Kowalskiego.

Jest oczywiste że te dane są bardzo ogólne i obejmują swoim zakresem wiele różnych źródeł pochodzenia pieniedzy (np.: biznesmenowie, politycy, sportowcy czy celebryci). Według specjalistów z branży finansowej najwięcej zarabiają ludzie zajmujący się inwestycjami w nieruchomości i giełdą.

Warto jednak przypomnieć sobie o kontrowersyjnej ustawie „Przywrócenie równości” wprowadzonej przez rząd Donalda Tuska. Chociaż nie została ona przyjęta do końca (w wyniku sprzeciwu Sejmowych przedsiębiorców), to miała na celu właśnie zmniejszenie różnicy między dochodami osób bogatych a ubogich poprzez podwyższenie opodatkowania dla bardzo wysoko uposażonych jednostek społecznych – co oczywiście spotkało się z dużym nieprzychylnością ze strony przedstawicieli tej grupy.

Jednakże należy pamiętać że Polacy mają całkiem inne postrzeganie kwestii pieniężnych niż np.: Amerykanin czy Brytyjczyk. W Polsce nadal obowiązuje mentalność osoby zapracowanej: ciężko pracujesz – dostajesz więcej i jesteś poważanym człowiekiem; ale tak naprawdę sytuacja ta może mieć zupełnie odmienny wydźwięk w przypadku tzw. „1%”.

Choćby dlatego że ich dochody są często wielokrotnością rocznego budzetu osobistego przeciencznego Krajana… Z drugiej strony jednak warto zauważyć że wiele osób zarabiających na poziomie „jeden procent” to ludzie, którzy włożyli mnóstwo pracy i czasu w rozwój swojej kariery. Często musieli podejmować trudne decyzje biznesowe czy ryzykowne inwestycje aby osiągnąć sukces.

Podsumowując: 1% najbogatszych Polaków faktycznie posiada bardzo wysokie dochody, znacznie przekraczające średnią dla reszty społeczeństwa. Niemniej jednak każdy z nich ma swoją własną drogę do tej pozycji i nie jest to wyłącznie kwestia posiadania rodzinnych koneksji czy majątkowych spadków. Z drugiej strony – nadal istnieją kontrowersyjne opinie dotyczące tego jak powinno się zmniejszać te różnice finansowe między osobami bogatymi a ubogimi… ale o tym już innym razem!

Zapraszamy do zapoznania się z raportem na temat zarobków najbogatszych Polaków. Zachęcamy również do podjęcia działań mających na celu zmniejszenie nierówności społecznych w Polsce.

Link tag HTML: https://www.infofinansowy.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here