Ile trzeba mieć lat składkowych do emerytury?
Ile trzeba mieć lat składkowych do emerytury?

Aby uzyskać emeryturę w Polsce, wymagane jest osiągnięcie określonej liczby lat składkowych. Ta liczba zależy od daty urodzenia i płci osoby ubiegającej się o emeryturę oraz rodzaju systemu ubezpieczeń społecznych, do którego przyczyniała się ta osoba podczas swojej kariery zawodowej. W przypadku obecnego systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce (tzw. „system opieki socjalnej”), minimalna ilość lat składkowych wymagana do nabycia prawa do pełnej emerytury to zazwyczaj 35 lub 40 lat dla mężczyzn oraz odpowiednio mniejsza ilość – najczęściej wynosząca od piętnastu do dwudziestu pięciu – dla kobiet.

Wymagany wiek składkowy do emerytury

Ile trzeba mieć lat składkowych do emerytury?

Pytanie o wymagany wiek składkowy do emerytury jest jednym z najważniejszych, jakie stawiają sobie Polacy. Wszyscy chcemy wiedzieć, kiedy będziemy mogli przestać pracować i cieszyć się zasłużonym spokojem po latach ciężkiej pracy.

Na początku należy wyjaśnić co to są lata składkowe. Są to okresy czasu podczas których osoba była ubezpieczona w ZUS-ie lub innym systemie ubezpieczeń społecznych i odprowadzała regularne opłaty za swoje ubezpieczenie.

Obecnie minimalny wymagany wiek dla kobiet wynosi 60 lat a dla mężczyzn -62 lata (stan na rok2021). Jednakże aby przejść na emeryturę musimy spełnić również warunek dotyczący liczby uzbieranych lat składki. Minimalna ilość obowiązkowo zdobytych przez nas „lat roboczych” wynosi:

– kobiety –35
– mężczyźni –40

Oznacza to że każdy powinien wpisań siebie zaplanować swój los zawodowy tak aby uzyskało minimum tych wartości przed ustaloną datą odejścia na seniorekę czy rentę socjalną lub inwalidzką .

Jednocześnie warto pamięta,czy mieszczeniowie Polski mają do wyboru kilka różnych opcji dotyczących wieku emerytalnego i wymaganego okresu składkowego. Można bowiem przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli mężczyzna zdobył co najmniej 60 lat, a kobieta –55lat życia oraz spełniły warunki związane ze stażem pracy.

W takim przypadku minimalny okres składkowy wynosi odpowiednio:

– dla kobiet – 20 (lub równowartość w godzinach)
– dla mężczyzn -25

Należy jednak pamiętać że korzystanie z tej opcji oznacza niższe świadczenia pieniężne przez całe życie . Dlatego też przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć swoje możliwości finansowe na starość .

Inną alternatywą jest również odroczenie momentu przechodzenia na emeryturę po osiągnięciu ustawowych granic wiekowych. W tym przypadku każdy dodatkowo przepracowany rok powinien wpisać się w nasze plany jako kolejny etap budowania bezpiecznej przyszłości , gdyż każdy miesiąc opóźnienia to większy przyrost kapitału uzyskanego tytułem renty lub inwalidztwa

Podsumowując: Aby mieć pewność, że będziemy mogli cieszyć się spokojnym czasem po latach ciężkiej pracy należy zadbaać nie tylko o regularne płatności składek, ale również o odpowiedni staż pracy. Minimalny wymagany okres wynosi 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn . Warto jednak pamiętać że decyzja o wcześniejszej emeryturze czy też opóźnieniu jej w celu zebrania większego kapitału powinna być dokładnie przemyślana , aby uniknąć braku środków na starość.

Wezwanie do działania: Aby poznać informacje na temat minimalnej liczby lat składkowych wymaganych do uzyskania emerytury, zapraszamy na stronę https://www.juniorhandling.pl/.

Link tagu HTML: https://www.juniorhandling.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here