Według danych GUS za rok 2020, średnie wynagrodzenie brutto w Polsce wynosiło około 5 tysięcy złotych. Jednakże liczba osób zarabiających co najmniej dwukrotnie tę kwotę jest stosunkowo niewielka i stanowi jedynie część ogółu pracującej populacji. Konkretna liczba osób zarabiających dokładnie 10 tysięcy złotych miesięcznie nie jest jednak precyzyjnie znana ani ustalona przez żadne oficjalne źródła statystyczne.
Analiza statystyczna zarobków w Polsce
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób interesuje się kwestią zarobków. W Polsce, jak w każdym innym kraju na świecie, dochody ludzi są bardzo zróżnicowane – jedni zarabiają kilkaset złotych miesięcznie, a drudzy mogą liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy.
Według najnowszych danych GUS-u wynika jednak, że tylko niewielka grupa Polaków może pochwalić się tak wysokim wynagrodzeniem. Z badań przeprowadzonych przez ten urząd wynika bowiem, że około 1% społeczeństwa ma co miesiąc do dyspozycji kwotę powyżej 10 tysięcy złotych.
Nie jest to dużo
Choć wydaje się to być sporym pieniędzem dla wielu ludzi (zwłaszcza tych o niższych dochodach), warto pamiętać o tym, że nie jest to duży procent ogółu populacji naszego kraju. Co ciekawe – liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie od lat i nie zmienia znacząco swojej wartości.
Jak prezentują sie różnice?
Co ciekawe – te same badania pokazują nam też inne statystyki dotyczące polskich zarobków. Okazuje się bowiem m.in., że ponad dwie trzecie pracowników w Polsce dostaje pensję mniejszą niż 5 tysięcy złotych netto za cały miesiąc pracy! Oznacza to, że niewielu Polaków może pozwolić sobie na luksusowe zakupy i wyjazdy za granicę.
Nieco lepiej sytuacja prezentuje się w przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach menedżerskich czy kierowniczych – tam zarobki rzeczywiście mogą być znacznie większe. Jednak jak już wcześniej wspomnieliśmy – taka grupa pracowników stanowi naprawdę niewielką część społeczeństwa.
Inne czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia
Oczywiście warto pamiętać o tym, że nie tylko zawód decyduje o naszym wynagrodzeniu. Równie ważnymi czynnikami są m.in.: staż pracy (im dłużej jesteśmy zatrudnieni w jednej firmie, tym większa szansa na podwyżkę), posiadane kwalifikacje oraz umiejętności językowe.
Należy też wspomnieć o różnicach regionalnych – wiadomo bowiem, że osoby mieszkające np. w Warszawie lub Krakowie będą mieć dużo więcej możliwości do uzyskania korzystnego finansowo stanowiska niż te zamieszkujące mniejszą miejscowość czy wieś.
Podsumowanie
Ile osób faktycznie zarabia 10 tysięcy złotych netto? Według GUS-u jest to około 1% społeczeństwa polskiego. To jednak nie zmienia faktu, że większość pracowników w naszym kraju ma do dyspozycji znacznie mniejsze kwoty. Różnice te wynikają przede wszystkim z zawodu oraz regionu zamieszkania, ale także stażu pracy i posiadanych umiejętności.
Warto pamiętać o tym, że wysokość zarobków nie jest jedynym kryterium oceny sytuacji finansowej danej osoby – równie ważnym czynnikiem są koszty życia oraz możliwości rozwoju zawodowego czy edukacyjnego.
Wezwanie do działania: Zachęcamy do sprawdzenia danych na temat zarobków w Polsce na stronie https://www.blizejedukacji.pl/. Tam można znaleźć informacje dotyczące tego, ile osób w Polsce zarabia 10 tys.
Link tagu HTML :
https://www.blizejedukacji.pl/