Do czego służą sprężarki śrubowe i dlaczego serwis sprężarek śrubowych jest tak ważny?

Sprężarka śrubowa jest zaliczana do urządzeń pneumatycznych. Mowa o sprzęcie, dla którego najważniejszym surowcem jest nic innego, jak powietrze. Obecnie wyróżnia się wiele rozmaitych sprężarek, o różnorodnym zastosowaniu. Sprawdźmy zatem, co to takiego sprężarka śrubowa i gdzie się ją wykorzystuje.

Czym jest sprężarka śrubowa?

Sprężarki to od lat urządzenia bardzo powszechnie stosowane w przemyśle i nie tylko. Jednak czym tak właściwie są te urządzenia i jakie prace wykonują? Mowa o sprzęcie, którego działanie opiera się na sprężaniu powietrza. Po co robić coś takiego? Przyczyn jest wiele. Otóż sprężone powietrze można wykorzystać na wiele sposobów, między innymi do poruszania rozmaitymi elementami maszyn. Jest to swego rodzaju nośnik energii. Stosunkowo niska cena urządzeń pneumatycznych i ich eksploatacji zachęca do powszechnego stosowania tego typu sprzętów.

Na rynku dostępne są różnego typu sprężarki. Najpowszechniej stosowany podział to ten na modele tłokowe i śrubowe. Dzisiaj każdy dobry warsztat, naprawiający modele tłokowe, działa też jako serwis sprężarek śrubowych, ponieważ oba typy urządzeń są bardzo powszechnie stosowane. A czym się tak właściwie różnią? Modele tłokowe sprężają powietrze z użyciem tłoka, który zmniejsza ich objętość. Natomiast w sprężarkach śrubowych obecne są dwie śruby, a ich wzajemne oddziaływanie na siebie w czasie ruchu powoduje sprężenie powietrza. Zasadniczo modele śrubowe uznaje się za nowocześniejsze.

Sprężarki w przemyśle

sprężarka śrubowa

Przechodząc do sedna artykułu, odpowiemy teraz na pytanie, gdzie i kiedy najczęściej stosuje się sprężarki śrubowe. Otóż przede wszystkim jest to przemysł. Powszechnie wykorzystuje się te urządzenia w przemyśle maszynowym, kolejowym i lotniczym. Jednak swoje role odgrywają też w motoryzacji, metalurgii i wielu innych obszarach przemysłu. Warto w tym miejscu wspomnieć o stosowaniu sprężarek w farmaceutyce i przemyśle spożywczym. Co do zasady, do każdego zastosowania trzeba wybrać odpowiedni model sprężarki. Niemniej w przypadku przemysłu farmaceutycznego i spożywczego stosuje się urządzenia wyróżniające się na tle pozostałych sprzętów z tej kategorii. We wspomnianych branżach bardzo ważne jest zachowanie sterylności. Dlatego stosuje się sprężarki posiadające certyfikaty bezpieczeństwa, umożliwiające korzystanie z nich również w tych branżach. Oczywiście są to modele bezolejowe, czyli takie, które do chłodzenia nie wykorzystują oleju, mogącego zanieczyszczać powietrze.

Serwis sprężarek śrubowych i jego znaczenie

Kupiłeś sprężarkę? W takim razie koniecznie nawiąż współpracę z firmą, zajmującą się jej konserwacją i naprawami. Otóż aby urządzenie sprawnie służyło przez wiele lat, trzeba o nie odpowiednio dbać. Ważne jest czyszczenie i smarowanie odpowiednich części. Ponadto wymienia się pewne elementy eksploatacyjne. Trzeba też pamiętać, że nawet najlepsze maszyny czasami ulegają awariom. Modele śrubowe są dosyć skomplikowane, składają się z wielu części, w tym takich, które należy uznać za zaawansowane technologicznie. Dlatego zalecamy wybrać serwis sprężarek śrubowych, na który będzie można liczyć w każdej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here