Czy trzeba być dziewicą żeby wstąpić do zakonu?
Czy trzeba być dziewicą żeby wstąpić do zakonu?

Wprowadzenie: Wstąpienie do zakonu jest decyzją, która wymaga wiele refleksji i poświęceń. Jednym z mitów na temat życia zakonnego jest przekonanie, że aby wstąpić do klasztoru trzeba być dziewicą lub celibatem. Czy jednak tak rzeczywiście jest?

Dlaczego dziewictwo jest wymagane w niektórych zakonach?

Czy trzeba być dziewicą żeby wstąpić do zakonu? To pytanie, które często pojawia się w dyskusjach dotyczących życia zakonnego. W niektórych przypadkach, bycie dziewicą jest wymagane jako warunek konieczny dla przyjęcia do pewnych zgromadzeń religijnych.

Dlaczego więc tak się dzieje? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy zakon ma swoje własne reguły i przepisy. Nie istnieją żadne uniwersalne wytyczne odnośnie tego kto może zostać członkiem jakiegoś zgromadzenia.

Jednym z powodów wymogu zachowania celibatu przez osoby zamierzające wstąpić do niektórych katolickich wspólnot jest chętka ochrony wartości chrześcijańskiej rodziny oraz uczucia miłości wynikającej ze świętego sakramentu małżeństwa. Zakony te uznają bowiem, że posiadając już jedno powołanie – czyli wybór drogi życiowej wiążacej sie z decyzja o założeniu rodziny – osoba ta będzie miała mniejsza szansę skupienia całej swej energii na służbie Bogu i Kościołowi.

Nie tylko jednak kościół katolicki wprowadził taki obowiązek – podobną praktykę znajdziemy również m.in. w prawosławnej cerkwi, gdzie celibat jest wymagany od osób zamierzających zostać mnichami lub mniszkami. W tym przypadku jednak przyczyny są trochę inne – wierzą oni bowiem, że życie bez małżeństwa pozwala na pełniejsze oddanie się modlitwie i kontemplacji.

Warto podkreślić fakt, że zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym to biskup diecezjalny decyduje o dopuszczeniu kandydata do święceń kapłańskich oraz podejmuje decyzję czy dana osoba spełnia warunki konieczne dla zostania zakonnikiem.

Niektórzy twierdzą również, że powodem wprowadzenia takiego wymogu był problem nadmiernego bogacenia sie kościoła kosztem skromnego trybu życia jego czeladników i wiernych – niewątpliwie bycie celbatariuszem zapewniało pewną gwarancję braku rodzinnych inwestycji finansowych ze strony wykładającej sumy na utrzymane swojego dziecka-celibatuariusza.

Pomimo tego wszystkiego należy pamiętać ,że każdy zakon to osobna wspólnota religijna posiadajaca swoją własną tradycję oraz sposób funkcjonowania a także reguły dotykające szerokiego wachlarzu aspektów – nie tylko zachowanie dziewictwa przez jej czlonków ale też np. ubiór czy dieta spożywanych pokarmów.

Podsumowując można stwierdzić, że celem każdego zakonu jest kształtowanie i rozwijanie duchowego życia jego członków w oparciu o zasady chrześcijańskie. Wymóg zachowania celibatu czy też dziewictwa przez osoby zamierzające dołączyć do pewnych wspólnot religijnych wynika przede wszystkim ze względu na chęć poświęcenia się całkowicie służbie Bogu oraz Kościołowi. Jednocześnie jednak warto pamiętać, że decyzja ta powinna być podejmowana jedynie dobrowolnie i świadomie – bez presji ze strony innych osób lub instytucji kościelnej a przede wszystkim nie powodować żadnego cierpienia emocjonalnego ani fizycznego dla samego celibatariusza-czlonka danej parafii bądź zgromadzenia.

Wezwanie do działania: Jeśli interesuje Cię wstąpienie do zakonu, skontaktuj się bezpośrednio z odpowiednim zgromadzeniem i dowiedz się o ich wymaganiach. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ różne zakony mogą mieć różne wymagania co do stanu cywilnego kandydatów. Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej Zgromadzenia Sióstr Loretanek (OLSHE) pod adresem https://www.olsh.pl/ w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat życia konsekrowanego i możliwości przyjęcia go jako swojego powołania.

Link tag HTML :
Zapoznaj się ze stroną Zgromadzenia Sióstr Loretanek (OLSHE)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here