​Czy korzystanie z faktoringu wyklucza estoński CIT

Z punktu widzenia przedsiębiorców zarówno estoński CIT, jak i faktoring są interesującymi zagadnieniami. Oba te mechanizmy mogą w znaczący sposób wpłynąć na pozytywne funkcjonowanie Twojej firmy. Wśród wielu wątpliwości o estoński CIT i faktoring pada pytanie: czy korzystanie z faktoringu wyklucza możliwość korzystania z estońskiego CIT? Poznaj odpowiedź na to pytanie w poniższym artykule.

​Czym jest estoński CIT?

Estoński CIT to, cieszący się od wielu lat dużą popularnością, system opodatkowania dochodów osób prawnych, który pierwotnie został wprowadzony w Estonii.

Główną zasadą estońskiego CIT jest opodatkowanie dochodów dopiero w momencie ich wypłaty, a nie w momencie ich osiągnięcia. Oznacza to więc, że przedsiębiorcy nie płacą podatku dochodowego od zysków zatrzymanych w firmie, ale dopiero od tych, które są wypłacane jako dywidendy lub inne formy wynagrodzenia dla właścicieli.

Najważniejszą zaletą tego systemu jest uproszczenie rozliczeń podatkowych oraz zachęta do reinwestowania zysków w rozwój firmy. Dzięki uproszczonemu systemowi, wprowadzono także mniej księgowości, co zdecydowanie zachęca wielu przedsiębiorców do korzystania z estońskiego CIT.

W Polsce, wzorując się na Estonii, również przyjęto estoński CIT, który okazał się być innowacyjną formą podatkową, w szczególności dla mniejszych firm. W naszym kraju estoński CIT jest dostępny jedynie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które spełniają określone warunki. Z estońskiego CIT korzystać mogą spółki tj.: akcyjne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, proste spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością.

​Czym jest faktoring?

Natomiast faktoring to usługa finansowa polegająca na wykupie przez faktora (firmę faktoringową) należności przedsiębiorstwa przed terminem ich płatności. Zamiast czekać na spłatę faktur przez swoich klientów, dzięki faktoringowi możesz szybko uzyskać środki potrzebne na działalność. Taki rodzaj usług używany jest, aby poprawić płynność finansową oraz zminimalizować ryzyko związane z niewypłacalnością dłużników.

​Jak działa faktoring?

  1. Przedsiębiorstwo przekazuje swoje faktury do firmy faktoringowej.
  2. Firma faktoringowa wypłaca zaliczkę na podstawie wartości dostarczonych faktur.
  3. Po minionym terminie płatności, firma faktoringowa ściąga należność od dłużnika.

Pamiętaj, że faktoring może przyjmować różne formy, takie jak faktoring pełny (z pełnym przejęciem ryzyka) czy faktoring niepełny (gdzie ryzyko pozostaje przy przedsiębiorstwie) i to od Ciebie zależy, który rodzaj wybierzesz.

​Co łączy estoński CIT z faktoringiem?

Najważniejszą kwestią dla przedsiębiorców jest to, że korzystanie z faktoringu nie wyklucza możliwości stosowania estońskiego CIT. Wynika to z tego, że faktoring nie zmienia struktury przychodów i kosztów firmy, co nie ma również bezpośredniego wpływu na kwalifikację do estońskiego CIT.

Zatem przedsiębiorstwa korzystające z faktoringu mogą wciąż korzystać z estońskiego CIT. Ważne jest, że muszą jednak spełniać pozostałe kryteria dla tego systemu.

Jeśli więc korzystasz z faktoringu, to musisz wnikliwie zarządzać kosztami związanymi z tą usługą, aby utrzymać efektywność finansową i nie wpłynąć negatywnie na ogólne wyniki finansowe swojej firmy. Dlatego też zawsze warto skonsultować się z doradcą podatkowym, który upewni Cię, że korzystanie z faktoringu jest zgodne z zasadami estońskiego CIT, a także jest optymalnie dopasowane do strategii finansowej Twojej firmy.

Więcej informacji o estońskim CIT i faktoringu znajdziesz w linku: https://pragmago.pl/porada/faktoring-a-estonski-cit/

Podsumowując, oba mechanizmy mogą znacznie usprawnić działanie Twojego przedsiębiorstwa i warto rozważyć skorzystanie z nich. Nie zapomnij jednak skonsultować się z doradcą w celu optymalizacji strategii finansowej i podatkowej, a także, aby poznać swoją sytuację biznesową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here