Co odlicza się od podstawy opodatkowania?
Co odlicza się od podstawy opodatkowania?

Co odlicza się od podstawy opodatkowania?

Często słyszymy o podstawie opodatkowania, ale nie wszyscy dokładnie wiedzą, co to takiego i jakie elementy mogą być odliczane. W dzisiejszym artykule omówimy te kwestie i postaramy się wyjaśnić, jak można zwiększyć swoje ulgi podatkowe.

Jak oblicza się podstawę opodatkowania?

Aby lepiej zrozumieć zagadnienie odliczeń, musimy najpierw dowiedzieć się czym jest sama podstawa opodatkowanie. Jest to kwota na którą zostaniesz obciążony daninami publicznymi (np. PIT). Obecnie w Polsce ten próg wynosi 8000 złotych rocznie dla osób samotnych oraz 16 000 złotych dla małżeństwa.

Dochody uwzględniane do ustalenia wysokości dochodu

Gdy już poznaliśmy wartość graniczną naszych zarobków na które będziemy musieli zapłacić należne nam dane fiskalne możemy przejść dalej do pytania: Co możemy odejmować? Czy wszystko trafiające na nasze konto bankowe jest objęte tym prawem? Okazuje sie że nie!

Koszty uzyskania przychodu

Jednym z najważniejszych elementów, które możemy odliczyć od naszej podstawy opodatkowania są koszty uzyskania przychodu. Są to wydatki poniesione przez pracownika w celu zarobienia swojego dochodu. Mogą to być na przykład: dojazdy do pracy, zakup specjalistycznego sprzętu czy też szkolenie zawodowe.

Ulgi podatkowe

Kolejną kategorię stanowią ulgi podatkowe. To kwoty lub procent wartości jakiejś rzeczy (np., dziecko) którą można odejmować. Przykładowo rodzice mogą mieć prawo do odpisania części pieniędzy za utrzymanie i wychowanie dzieci.

Dochody nieuwzględniane do ustalenia wysokości dochodu

Istnieją jednak pewne źródła dochodów, które nie są brane pod uwagę przy obliczeniu naszego wynagrodzenia dla potrzeb daniny publicznej:

Zwolnienie przedmiotowo-podatekowe oraz zwrot nadwyżek PIT

Często słyszymy o tym pojęciu – „zwolnieniu przedmiotowo-podatekwym”. O co tak naprawdę chodzi? Otóż jest to sytuacja gdy np osoba starsza otrzymuje rente a jej suma miesięczna nie przekracza kwoty 1100 zł. Wówczas taka osoba jest zwolniona z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zwolnienie limitowe

Innym przypadkiem, kiedy nasz dochód nie wpływa na wysokość opodatkowania są zwolnienia limitowe. Jeżeli twoje roczne zarobki (do których doliczasz dodatkowo składki emerytalno-rentowne) wynoszą mniej niż określona wartość możesz być objęty takim zwolnieiem. Obecny próg to 85% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podsumowanie

Jak widać istnieje wiele elementów, które mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania i tym samym pomóc nam zmniejszyć nasze obciążenie fiskalne. Koszty uzyskania przychodu oraz ulgi podatkowe stanowią najpopularniejsze formy tego typu korzyści dla podatników polskich.

Należy jednak pamiętać o konieczności zgłaszania wszystkich kosztów i uprawniających do ulg dokumentacji organom odpowiedzialnym za pobór daniny publicznej – urzędom skarbowym czy ZUS-owi.

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z przepisami podatkowymi w celu dowiedzenia się, co dokładnie odlicza się od podstawy opodatkowania. Pamiętaj, że znajomość tych informacji może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze przy rozliczeniu swoich dochodów.

Link tagu HTML do strony MamaEnter.pl:
MamaEnter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here